28.02.2019

Google’da İşletme Adresinizi Doğruladınız mı?

Google’da İşletme Adresinizi Doğruladınız mı?

Google’da İşletme Adresinizi Doğrulamak Size Neler Sağlar?

Google Arama Motoru, günümüzün vazgeçilmezlerinden biri haline geldi. Aklımıza gelen herhangi bir şey hakkında ilk Google’a başvurur olduk.

Bu sebeple, bir işletme kurduğumuzda muhasebe işlemlerini yapmak kadar önemli olan diğer bir konu da şirket adresimizin Google Benim İşletmem hesabı üzerinden de doğrulanmış olmasıdır. Bu konunun neden bu denli önemli olduğuna gelince, bizi internet üzerinden ya da çevresinden duyarak bulmuş bir potansiyel müşteri, mutlaka Google’a şirketinizin adını yazacak ve sizi inceleyecektir. Sonrasında ise kendisinin ihtiyacı olduğu bir alanda hizmet ya da ürün sağlıyorsanız sizinle görüşmek isteyecektir.

Bu noktada “Google Haritalar” özelliği üzerinden konum bilgisini alıp potansiyel müşteriniz, size doğru yola çıkabilir, siz de uzun uzun telefonda yol tarifi yapmak zorunda kalmazsınız. Ayrıca müşteriye güven veren bir imajınız baştan oluşmuş olur. Peki Google doğrulaması nasıl yapılır, gelin birlikte göz atalım.

Nasıl kayıt olacağım?

Öncelikle Google+ hesabı oluşturmanız gerekiyor. Bu hesabı açabilmeniz için ise mutlaka Gmail uzantılı bir mail adresine sahip olmalısınız. Ardından Google+’da oluşturduğumuz “Google Benim İşletmem” hesabı üzerinden adresinizi gerekli forma girip harita üzerinde tam olarak hangi noktada olduğunuzu belirlemeniz gerekiyor. Bu kısımda adresi tam ve eksiksiz doldurmaya özen gösterin, aksi takdirde onaylandıktan sonra düzeltme yapmak birkaç gün daha zamanınızı alabilir.

Ardından gönderdiğiniz form ile ilgili size doğrulama kodunu nasıl almak istediğiniz soruluyor. Eğer yeni bir işletmeyseniz ve daha önce Google ile bir çalışma yapmadıysanız, doğrulama seçeneklerinden “posta ile doğrulama”yı seçebilirsiniz. Bu noktadaki en önemli kısım; posta ile Google’dan yaklaşık 14 günde gelen doğrulama koduna verdiğiniz adres, işletmeniz için onaylatacağınız adresin aynısı olmasıdır. Bu ayrıntıyı gözden kaçırmayın. Postayı kim teslim alacaksa, o kişinin ismini forma girebilirsiniz. Bekleme süreniz başladığında lütfen sabırlı olun, yeni bir doğrulama kodu talebinde bulunmayın. Bu doğrulama işlemini geciktirecektir.

Ya sonra?

15 günün ardından size Google’dan bir posta ulaşacak, içerisinde 5 haneli bir kod göreceksiniz. O kodu, ilgili Google ekranına girip kaydet butonuna bastıktan sonra işleminiz başarıyla gerçekleşmiş olacak. 24 saat içinde ise Google Haritalar’da görünen bir işletmeniz olacak. Hayırlı olsun, artık müşterileriniz size Google Haritalar üzerinden de erişebilir!

Hemen Tanışalım

BizimHesap ile şirketinizin Ön Muhasebe, e-Fatura, e-Arşiv ve tüm e-Ticaret operasyonunu tek platform üzerinden verimli bir şekilde yönetebilirsiniz.