01.04.2019

Girişimciler İçin Şahıs Firması mı Yoksa Limited Şirketi mi Açmak Daha Avantajlı?

Girişimciler İçin Şahıs Firması mı Yoksa Limited Şirketi mi Açmak Daha Avantajlı?

Girişimcilerin en çok üzerinde düşündüğü sorulardan bir tanesi şahıs firması mı yoksa limited şirket açmanın mı avantajlı olduğu konusudur. Buna direkt bir cevap vermek mümkün değildir. Zira kuracağınız şirketin faaliyetine göre şahıs firması veya limited şirket kurmanın farklı avantajları bulunmaktadır. Kısa sürede yükselmek ve parlak bir fikri olan girişimciler için şahıs firması kurmak daha avantajlı olabilir. Limited şirket ise daha sağlam bir temele sahip olmasıyla öne çıkar.

Şirket Kurulum Süreçleri

Şahıs firması kurmak, limited şirketi kurmaktan daha kolaydır. Şahıs firması bir günde rahatça kurulabilmektedir. Eğer vergi borcunuz bulunmuyorsa şahıs firmasını kolayca kurabilirsiniz. Şahıs şirketi kurarken ortalama 500 ila 1000 Türk Lirası arasında bir meblağ gerekir.

Limited şirket kurmak ise kısmen daha uzun süreçli bir iştir. Limited şirket kurmak ise evrakların tamamlanması ile bir hafta civarı sürmektedir. Yine limited şirket kurarken minimum 10 bin Türk Lirası gibi bir sermaye göstermek zorunludur.

Mali müşavirlere defter tutturmak da bu sürecin bir parçasıdır. Şahıs firmalarında mali müşavire ödenecek hizmet bedeli, limited şirketlere göre daha azdır. Limited şirketlerde personel sayısı da arttıkça bu ücret katlanarak artmaktadır.

Hangisi Daha Avantajlı

Kısa vadede özellikle yeni girişimciler için şahıs firmaları daha avantajlı gözükse de limited şirket uzun vadede daha avantajlıdır. Girişimcinin hedefleri doğrultusunda bir tercih yapması önemlidir. Şahıs firmalarında, şirketin kaderi tek bir kişinin elindeyken, limited şirketinde ortaklar olarak hareket edilmektedir. Yine şahıs firmalarında yer alan ortaklıklar söze bağlı ortaklıklar iken limited şirketlerde ortaklıklar belli kurallara ve yasalara tabidir.

Girişimcinin hedefleri doğrultusunda bir plan oluşturması gerekmektedir. Eğer girişimcinin parlak bir fikri var ve kısa sürede bu fikrini hayata geçirmeyi amaçlıyorsa şahıs firması kurması daha faydalı olabilir. Ancak girişimcinin sermayeye dayalı bir planı varsa limited şirket kurması daha uygun olacaktır.

Şirket kurmak isteyen girişimcilerin, bu nedenlerden ötürü ilk etapta hedeflerini doğru belirlemesi gerekir. Şirket kurmadan önce mali müşavirlerden ve hukukçulardan destek alınması mantıklı olacaktır.

Hemen Tanışalım

BizimHesap ile şirketinizin Ön Muhasebe, e-Fatura, e-Arşiv ve tüm e-Ticaret operasyonunu tek platform üzerinden verimli bir şekilde yönetebilirsiniz.