25.11.2019

Yeni Düzenleme İle 2019 E-Arşiv Zorunluluğu Olan Mükellefler

Yeni Düzenleme İle 2019 E-Arşiv Zorunluluğu Olan Mükellefler

E-arşiv zorunluluğu hakkında yapılan düzenlemeleri öğrenmek istiyorsanız hemen sizin için yazdığımız yazımıza bir göz atın.

E-arşiv zorunluluğu 2019 yılında kanuni açıdan yeni düzenlemelerin yaklaşması ile şu sıralar çokça merak edilen bir gündem konusu haline geldi. Hızlı bir şekilde dijitalleşmeye adapte olan ticari döngüler kaçınılmaz olarak ödeme sistemlerinde olduğu gibi vergi sisteminde de bazı düzenlemeleri zorunlu kıldı. Bu yüzden 2019 yılının sonuna yaklaşırken de vergi mükelleflerini yeni yıl ile birlikte bekleyen bazı zorunlulukların bilinmesinde fayda var.

E-Arşiv Zorunluluğu Kimleri Kapsıyor?

2019 yılının sonuna yaklaşırken vergi sistemindeki yenilikler e-arşiv kullanma zorunluluğunu haber veriyor. Mükelleflerin bu değişime adapte olması için önceden bilgi edinip vakit kaybetmeden gereken düzenlemeleri yapması da şart oluyor.

19.10.2019 tarihli ve 30923 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 509 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği uyarınca e-fatura uygulamasına geçmiş olan vergi mükelleflerinin e-arşiv uygulamasına geçmesi de zorunlu bulunuyor.

Ayrıca, e-ticaret paydaşı olan e-ticaret siteleri, internette ilan yayınlayanlar ve reklam aracıları e-fatura ve e-arşiv uygulamasına geçmek zorundadırlar. Dolayısıyla siz de bu grupta yer alıyorsanız e-arşiv zorunluluğu sizin için de geçerli oluyor, demektir.

E-Arşiv Zorunluluğu Ne Zaman Başlıyor?

Dijitalde yerleşen ve gün geçtikçe de yaşamın daha büyük bir parçası haline gelen sistemde tüm düzenlemeler mükelleflerin gelir miktarları, gelir elde ettikleri alanlar ve daha pek çok faktöre göre değişiklik gösteriyor. Bahsi geçen düzenleme de bu krtiterleri taşıyor. Bununla birlikte her kanunun yürürlüğe girmesi, geçerli olması ve mükelleflere tanınan geçiş süreci de farklılık gösterebiliyor. Siz de kendiniz için ne zaman ve ne şartlarda e-arşive geçiş yapacağınızı öğrenerek 2019 yılında tatsız bir sürpriz yaşamınızı önleyebilirsiniz.

Eğer e-fatura uygulamasına dahil olma zorunluluğunuz bulunuyor ya da yayımlanan tebliğ ile e-faturaya geçmiş bulunuyorsanız e-arşive de 1 Ocak 2020 tarihine kadar geçiş yapmanız zorunlu oluyor.

Aracı hizmet sağlayıcısıysanız, internet ortamında ilan yayınlıyor ya da internet reklamcılığı hizmet aracısıysanız yine 1 Ocak 2020 tarihine kadar e-arşive geçiş yapma zorunluluğunuz bulunuyor. E-arşiv zorunluluğu 2019 yılında henüz başlamamış olsa da 2020 ve takip eden yıllarda belirtilen iş alanlarında çalışacak olan kimseleri de kapsıyor. 2020 ve takip eden yıllarda bu alanlarda mükellef olacaksanız işe başladığınız tarihten itibaren 3 ay içinde e-arşive geçmek zorundasınız.

Son olarak e-arşiv fatura uygulamasına dahil değilseniz de düzenlenecek olan faturalar vergiler dahil toplam tutarın 30.000 TL’yi, vergi mükelleflerine düzenlenenler açısından vergiler dahil toplam tutarı 5.000 TL’yi aşıyorsa siz de 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren e-arşiv zorunluluğu taşıyor olacaksınız.

Tüm bu güncellemeleri takip etmek, geçiş sürecini yönetmek için zaman harcamak sizin için zor oluyorsa, Online Ön Muhasebe Programı Bizim Hesap ile entegre bir e-arşiv sistemine sahip olabilir ve tüm süreçlerinizi kanuni açıdan doğru, zamanında ve sorunsuz bir şekilde yürütebilirsiniz.

Hemen Tanışalım

BizimHesap ile şirketinizin Ön Muhasebe, e-Fatura, e-Arşiv ve tüm e-Ticaret operasyonunu tek platform üzerinden verimli bir şekilde yönetebilirsiniz.