27.01.2021

E-Fatura Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-Fatura Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-fatura, tüm işletmeler için hem zaman hem de maliyet açısından avantaj elde etmelerini sağlıyor. Siz de konu ile ilgili olarak nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini düşünüyorsanız yazımızda süreci sizler için anlattık.

Geleneksel olan her yöntemde olduğu gibi e-faturada da kullanıcıların kafası biraz karışabiliyor. Ancak dijitalleşme süreci ile birlikte aslında devlet dairelerinde bile geçirilen dönüşüm sizi sistemin içinde daha rahat yol almanızı sağlayacak şekilde dönüştürüyor. E-fatura, bir işletme için vazgeçilmez olan fatura sisteminin hızlı sonuç ve düşük maliyetli yeni çözümüdür.

E-Faturayı Kimler, Neden Kullanmalı?

E-faturayı zorunlu olarak kullanması gerekenler olduğu gibi gönüllü olarak geçiş yapması gerekenler de bulunuyor. Çok kısaca bahsetmek gerekirse;

  • 2019 – 2020 yılı içindeki brüt satıştan elde ettiği hasılat 5 milyon TL’yi aşanların 1 Temmuz 2021’den itibaren e-faturaya geçmesi zorunludur.
  • Serbest meslek haricindeki herkesin ise e-fatura için belirli bir alt ya da üst hasılat limiti olmadan e-faturaya geçmesi de mümkün oluyor.

E-faturanın neden kullanılması gerektiği de aslında bir zaman ve maliyet kazancına bağlı olarak açıklanabilir. Faturalarınızı kesmek için kullanacağınız kağıt ve gönderimi için harcayacağınız kargo masrafı tamamen ortadan kalkmış oluyor. Bununla birlikte satış sonrasında anında fatura oluşturabildiğiniz için zamandan da kazanmış oluyorsunuz. Üstelik tüm bu operasyonu yalnızca birkaç tıktan oluşan elektronik bir işlem ile yapabilme kolaylığına da sahip oluyorsunuz. Son olarak, faturalarınızın bulut tabanlı bir sistem üzerinde saklanabiliyor olması da sizi fiziksel bir arşiv sorunundan da kurtarmış oluyor.

E-Faturaya Nasıl Geçiş Yapmalısınız?

Kendisi gibi geçiş işlemlerinin de dijital platformlar üzerinden yürüyeceği bu sürece başlarken eğer bir şahıs şirketiyseniz e-imzaya, tüzel firmaysanız da bir mali mühüre ihtiyacınız var. Mali mühür talep etmek için http://www.kamusm.gov.tr/ adresine giderek mali mühür talebinizi oluşturabilirsiniz. Bu aşamadan sonra ise ihtiyacınız olan sürücüleri bilgisayarınıza yüklemeniz gerekecektir. Bunun akabinde ise www.efatura.gov.tr adresinden e-fatura başvurunuzu yapabilirsiniz.

Geçiş sürecinde önemli olan bir konu özel entegratörlerin kullanılmasıdır. Kendi içinde çok kolay olan sistemde gereken basamakları tamamlamak ve başvuruları eksiksiz yapıp mail bildirimi ile gelecek olan onayları takip etmek biraz yorucu bir süreç olabilir. Tüm adımları eksiksiz olarak tamamlamak ve akabinde de e-fatura oluşturmayı çok daha güvenli, kolay bir hale getirmek için özel entegratörden faydalanabilirsiniz.

Bizim Hesap ile Çalışabilirsiniz

Özel entegratör olarak hizmet veren Bizim Hesap ile e-faturaya geçiş işlemlerinizi kolayca halledebilirsiniz. Rakipleri karşısında ciddi bir maliyet avantajı sunan Bizim Hesap ile Gelir İdaresi Başkanlığı’nın belirlemiş olduğu kurallar çerçevesinde fatura oluşturabilirsiniz.

E-fatura kullanmak üzere oluşturacağınız mali mühür ya da e-imzanın akabinde Bizim Hesap sitesine giriş yaptıktan sonra işlemlerinizi aşağıdaki adımları izleyerek kolayca halledebilirsiniz:

  • Ana sayfadaki “Hızlı ve Kolay E-fatura Entegrasyonu” düğmesine basın.
  • Karşınıza çıkan yönlendirmeleri takip edip formu doldurun.
  • Kontör satın alın ve süreci başlatın.

Başvuru sırasında başka bir entegratör ile çalışıyor olmanız da sorun değildir. Bizim Hesap’a başvuru yaptıktan 1 – 2 gün içinde entegratörden alacağınız e-postadaki talimatları yerine getirmenizden sonra ise e-fatura aktivasyonunuz devreye alınır. Sonrasında ise entegratörden alacağınız web servis bilgilerini bize iletmeniz yeterli olacaktır.

Bizim Hesap ile Çok Hesaplı

Fatura kesmenin maliyetinin yalnızca 12 kuruş olduğu Bizim Hesap’ta kullanıcı dostu bir arayüz sayesinde işlemlerinizi de çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Bununla birlikte Bizim Hesap’ın hem Android hem de iOS tabanlı uygulamaları sayesinde dilerseniz cep telefonunuzdan bile anında fatura oluşturabilirsiniz.

Herhangi bir kurulum bedeli ya da ek maliyet olmadan gerçekleştirebileceğiniz e-fatura başvuru geçişininsonunda kesintisiz erişime sahip olduğunuz gibi sınırsız destek de alabilirsiniz. Siz de zamandan ve maliyetten tasarruf ederken güvenilir bir entegratör ile çalışmak için hemen Bizim Hesap’a başvuru yapın!

Hemen Tanışalım

BizimHesap ile şirketinizin Ön Muhasebe, e-Fatura, e-Arşiv ve tüm e-Ticaret operasyonunu tek platform üzerinden verimli bir şekilde yönetebilirsiniz.