06.06.2021

Eczaneler, Medikal ve Optik Malzeme Satıcılarının E-Faturaya Geçiş Zorunluluğu

Eczaneler, Medikal ve Optik Malzeme Satıcılarının E-Faturaya Geçiş Zorunluluğu

Dijitalleşmenin yayılması ile birlikte tüm finansal işlemlerin de elektronik ortamlara aktarılması hızla devam ediyor. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından da getirilen düzenlemeler e-fatura ve e-arşiv kullanımının yaygınlaşmasını zorunlu hale getiriyor.

Her yıl yapılan yeni düzenlemeler ile belli gelir seviyelerine ulaşmış olan işletme, kurum, kuruluş ve serbest çalışanlar için e-fatura ve e-arşiv zorunluluğu geliyor. 09/02/2021 tarihinde 31390 sayılı Resmi Gazete yayınlanan ve yürürlüğe giren 509 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’ne göre eczaneler, medikal ve optik malzeme sağlayıcılar da 1 Temmuz’dan itibaren e-fatura uygulamasına zorunlu geçiş yapıyor.

Tebliğe eklenen yeni maddede: “6. Sosyal Güvenlik Kurumu ile sözleşme imzalayan sağlık hizmeti sunucuları ile medikal malzeme ve ilaç/etken madde temin eden tüm mükellefler (hastane, tıp merkezleri, dal merkezleri, diyaliz merkezleri, Sağlık Bakanlığından ruhsatlı diğer özelleşmiş tedavi merkezleri, tanı, tetkik ve görüntüleme merkezleri, laboratuvarlar, eczaneler, tıbbi cihaz ve malzeme tedarikçileri, optisyenlik müesseseleri, işitme merkezi, kaplıcalar, beşeri tıbbi ürün/ürün sunan ve/veya üreten özel hukuk tüzel kişileri ve bunların tüzel kişiliği olmayan şubeleri, ecza depoları vb.).” şeklinde belirtiliyor. Tebliğ kapsamında e-fatura ve e-arşiv kullanım zorunluluğu ile ilgili yeni düzenlemeler de ayrıca yer alırken eczane, medikal malzeme sağlayıcıları ve optik firmaları için yeni bir dönem açılmış oluyor.

Online Ön Muhasebe Programı Bizim Hesap ile E-Fatura Entegrasyonu

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından onaylanmış özel bir entegratör olarak hizmet veren Bizim Hesap ile e-fatura entegrasyonunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

bizimhesap.com internet sitesi ya da iOS ve Android ile uyumlu olan mobil uygulaması üzerinden kaydolabilirsiniz. Bununla birlikte ise hali hazırda kayıtlı olan; ürün, müşteri ve tedarikçi bilgilerinizi Bizim Hesap’a aktarmak üzere excel dosyalarınızı bizimle paylaşabilirsiniz. Kolay e-fatura entegrasyonu sayesinde e-fatura kullanıcısı değilseniz de bize faturanızı taratıp göndermeniz yeterli. Bu aşamadan sonra ise Bizim Hesap’ı kullanmaya hemen başlayabilirsiniz.

Eczaneler, Medikal ve Optik Malzeme Satıcılarına Ücretsiz Sunulan Onlarca Özellik

Rakipleri karşısında maliyet avantajı sunan Bizim Hesap sayesinde operasyonel yükünüzü hafifletebilirsiniz. E-fatura entegrasyonu sayesinde takip işlemlerinizi de çok daha kolay bir şekilde yürütebilirsiniz. Hızlıca e-fatura oluşturup hiç vakit kaybetmeden gönderebileceğiniz için tahsilat işlemleriniz için de daha hızlı aksiyon alabilirsiniz.

Ücretsiz olarak faydalanabileceğiniz e-fatura entegrasyonu sayesinde kurulum bedeli ya da ek maliyet ödemenize de gerek kalmaz. Bununla birlikte kağıt, lojistik, postalama, baskı gibi daha pek çok mali yükten de kurtulabilirsiniz.

Bizim Hesap mobil uygulaması sayesinde dilediğiniz zaman internet olan her yerden yönetim paneline erişim sağlayabilirsiniz. Kullanımı kolay arayüzü sayesinde işlemlerinizi kolayca yapabilirsiniz. Bu sayede zamandan tasarruf eder ve tüm işlerinizi hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Eczacılar, medikal ve optik malzeme satıcılarının da yeni gelen düzenleme ile e-fatura entegrasyonuna geçiş yapması Bizim Hesap ile çok kolay. Siz de entegrasyon işlemlerinizi uygun maliyette gerçekleştirmek ve hızlıca e-fatura oluşturmak için hemen Bizim Hesap’a geçiş yapın.

Hemen Tanışalım

BizimHesap ile şirketinizin Ön Muhasebe, e-Fatura, e-Arşiv ve tüm e-Ticaret operasyonunu tek platform üzerinden verimli bir şekilde yönetebilirsiniz.