28.01.2019

Ön Muhasebe Nedir ve Neden Önemlidir?

On Muhasebe Yontemi

Ön muhasebe, işletmelerin temel muhasebe işlemlerinin tümünün takip edilmesidir. Ön muhasebe ile büyük ya da küçük tüm işletmelerin parayla ifade edilen tüm işlemleri takip edilir. İşletmenin nakit durumu, stoklar, müşteriler, çekler, senetler, faturalar ya da banka hesapları gibi tüm detaylar ön muhasebe aracılığı ile takip edilmektedir. Ön muhasebe ile temelde şu işlemler gerçekleştirilmektedir:

 • Kasanın hesabının takibi
 • Banka hesaplarının takibi
 • İşletmenin çek ve senetlerinin takibi
 • Müşterilerin çek ve senetlerinin takibi
 • Fatura ve irsaliyelerin işlemleri
 • Stokların giriş ve çıkış işlemleri
 • Müşterinin cari hesaplarının takibi
 • Çalışanların takibi

Ön muhasebe sıklıkla genel muhasebe ile karıştırılmaktadır fakat genel muhasebeden daha önemlidir. Ön muhasebe ile tüm şirketlerin finansal yönetimi sağlanmaktadır. Bu nedenle de ön muhasebenin nasıl tutulacağı büyük önem arz eder.

ÖN MUHASEBE NASIL TUTULABİLİR?

Ön muhasebe hem klasik hem de yeni yöntemlerle tutulabilmektedir. Tabi günümüzde teknolojinin de gelişmesiyle beraber klasik yöntemler yavaş yavaş yerini yeni ve modern yöntemlere bırakmaktadır. Bizler yine de sizlere tüm yöntemlerden bahsedeceğiz.

Defter Tutma Yöntemi:

En geleneksel yöntemlerden birisi olan defter tutma yöntemiyle tüm ön muhasebe verilerini bir deftere not alırsınız ve bu verilere daha sonra ulaşabilmek adına defterin içerisinde -deyim yerindeyse- kaybolabilirsiniz. Bununla beraber defterin kaybolması ya da ilgili sayfaların yırtılması, yıpranması gibi riskler de bulunmaktadır.

Excel Yöntemi:

Ön muhasebe tutmanın bir diğer yöntemi ise Excel üzerinden kayıt tutma yöntemidir. Excel ile ön muhasebe tutmak işin içerisine fonksiyon ve formüller girdiği için oldukça karmaşık bir yöntem olarak kabul edilmektedir. Eğer Excel’i iyi bir biçimde kullanamıyorsanız bu formüller içerisinde boğularak istediğiniz rapor ve tabloları oluşturmakta zorlanabilirsiniz. Bununla beraber eğer bilgisayar üzerinde yedekleme yapmıyorsanız bilgisayarın olası bir arıza durumunda tüm verileriniz bir anda ortadan kaybolarak sizi zor durumda bırakabilir.

Yazılım ve Muhasebeci Yöntemi:

Bazı firmalar ise lisanslı bir yazılım satın alarak bir muhasebeci ile ön muhasebe verilerini tutabiliyor. Fakat bu durumda da lisanslı yazılımın ücreti ekstra bir maliyet ortaya çıkarıyor.

BİZİM HESAP YÖNTEMİ

Karışık programlar ya da korumasız klasik yöntemler sizi yoruyorsa, Bizim Hesap ile ön muhasebenizi tutmanız mümkün. Bulut tabanlı olan ön muhasebe programımız sayesinde dilediğiniz her yerden muhasebe verilerinize ulaşmanız ve üzerinde düzenleme yapmanız mümkün. Üstelik program oldukça güvenli ve kullanıcı dostu bir ara yüze sahip olması nedeniyle herkes tarafından rahatça kullanılabiliyor. Peki bu programın sağladığı avantajlar neler?

 • Defter tutmanıza ya da Excel gibi programlarla uğraşmanıza gerek kalmaz.
 • Fatura kesme süreciniz hızlanır.
 • Cari hesapları kolay bir biçimde takip edebilirsiniz.
 • Ofis içerisinde olmasanız dahi ön muhasebe verilerinizi kontrol edebilir, üzerinde düzenleme yapabilirsiniz. Kısacası her yerden her zaman kolay erişim imkanınız bulunmaktadır.
 • Tüm verileriniz yedekleme sistemi sayesinde güven altındadır.

Hemen Tanışalım

Hemen Tanışalım

Bizim Hesap ile şirketinizin Ön Muhasebe, E-Fatura, E-Arşiv ve tüm e-ticaret operasyonunu tek platform üzerinden verimli bir şekilde yönetebilirsiniz.

Bizim Hesap ile şirketinizin Ön Muhasebe, E-Fatura, E-Arşiv ve tüm e-ticaret operasyonunu tek platform üzerinden verimli bir şekilde yönetebilirsiniz.

30 Gün Ücretsiz Deneyin