29.09.2021

Gerçek Faydalanıcı Bildirim Formu Nedir? Nasıl Doldurulur?

Gerçek Faydalanıcı Bildirim Formu Nedir? Nasıl Doldurulur?

Gerçek faydalanıcı bildirim formunun ne olduğu ve nasıl doldurulacağı ile ilgili bilgi verdiğimiz yazımızı hemen okuyun.

Her şirket için nihai bir karar vericinin varlığı söz konusudur. Şirket hakkındaki son kararları veren kişilerin kimler olduğunun bildirilmesi amacıyla düzenlenen “Gerçek Faydalanıcıya İlişkin Bildirim Formu”, Vergi Usul Kanunu’nun 529 Sıra Nolu Genel Tebliği ile zorunlu kılınmıştır. 2021 yılı içinde formun düzenleneceği son tarih ise 31 Ağustos olarak belirlenmiştir.

Gerçek Faydalanıcı Bildirim Formu Nedir?

Öncelikle Gerçek Faydalanıcının kim olduğu sorusu ile başlayalım. Gerçek faydalanıcı, bir şirketteki son kararları veren, şirket sahibi olan kişidir. Tebliğ üzerinde ise tüzel kişi ya da tüzel kişiliği olmayan teşekkülleri nihai olarak kontrolünde bulunduran ya da bunlar üzerinde nüfuz sahibi olan kişi olarak tanımlanır. Gerçek Faydalanıcının tanım gereksinimi temelde devletin, resmi kayıtlarda işletmedeki nihai kontrol ve yetki sahibinin ismi olmadığı halde bu kişiyi bilmesidir. Bu sebeple de belli bilgilerin yer aldığı Gerçek Faydalanıcı Bildirim Formu oluşturulması zorunludur.

Kimler Gerçek Faydalanıcıdır?

Gerçek faydalanıcı Tüzel kişilerde ve tüzel kişiliği olmayan teşekküllerde farklı tanımlarla belirlenir.

Tüzel Kişilerde:

 1. Tüzel kişiliğin %25’ni aşan hisseye sahip gerçek kişi ortakları,
 2. Bahsi geçen oranının sahibi olan gerçek kişi ortağın gerçek faydalanıcı olmasından şüphe edildiği ya da böyle bir kişinin varlığının söz konusu olmadığı durumda tüzel kişiliği nihai olarak kontrolünde bulunduran gerçek kişi ya da kişiler,
 3. Yukarıdaki şartlar doğrultusunda gerçek faydalanıcının tespit edilmediği durumlarda en üst icra yetkisine sahip CEO ya da CFO gibi gerçek kişi ya da kişiler.

Tüzel Kişiliği Olmayan İş Ortaklıkları Gibi Teşekküllerde:

 1. Tüzel kişiliği olmayan teşekkülleri nihai kontrolünde bulunduran gerçek kişi ya da kişiler,
 2. Yukarıdaki madde kapsamında gerçek faydalanıcının tespitinin mümkün olmadığı durumlarda teşekkül nezdinde en üst düzeyde icra yetkisine sahip gerçek kişi ya da kişiler, üst düzey yönetici sıfatıyla gerçek faydalanıcı olarak kabul edilir. 

Gerçek Faydalanıcı Bilgi Formu Nasıl Doldurulur?

Gerçek Faydalanıcı Bildirim Formu internet üzerinden doldurulmalıdır. Bizzat halledilebileceği gibi serbest muhasebeci, mali müşavir ya da yeminli müşavir tarafından da gönderilebilir. Formu doldurmak için izlenmesi gereken adımlar ise basittir:

 1. İnternet Vergi Dairesi sitesine gidin ve giriş yapın.
 2. “Gerçek Faydalanıcıya İlişkin Bilgi Formu”na tıklayın.
 3. Akabinde gelen sayfada, sol tarafta yer alan “Gerçek Fayadalanacıyla İlişkin Bildirim Formu Girşi” sekmesine tıklayarak forma ulaşın.
 4. Ekranda görüntülenecek olan form ile ilgili bir açıklama metni göreceksiniz. Bu metnin altında ise “Tüzel Kişi ya da Tüzel Kişiliği Olmayan Teşekkülün Bilgileri” bölümü yer alır. Sizden istenen bilgilerin belirtildiği bu bölümü eksiksiz olarak doldurun.
 5. Bilgileri doldurmanızın ardından “Gerçek Kullanıcıya İlişkin Bilgiler” bölümü gelir. Ayrı bir bölüm olarak açılacak bu alana erişmek için satırbaşında bulunan (+) işaretine tıklayın.
 6. Tüm bilgileri eksiksiz olarak girdikten sonra son aşamada “Düzenleyen Bilgileri” istenecektir. Bilgileri düzenleyen kişinin de kendi bilgilerini girmesinin ardından önce “Kaydet”, daha sonra ise “Kaydet ve Onayla” butonlarına tıklaması ile işlem tamamlanmış olur.

İşletmenizi için fayda sağlayacak diğer güncel bilgiler için Bizim Hesap Blog’u ziyaret edin.

Hemen Tanışalım

BizimHesap ile şirketinizin Ön Muhasebe, e-Fatura, e-Arşiv ve tüm e-Ticaret operasyonunu tek platform üzerinden verimli bir şekilde yönetebilirsiniz.