03.07.2019

Ön Muhasebe ile Genel Muhasebe Arasındaki Farklar Nelerdir?

Ön Muhasebe ile Genel Muhasebe Arasındaki Farklar Nelerdir?

Ön muhasebe nedir, genel muhasebeden nasıl ayrılır gibi konularda merak ettiklerinizi cevaplandırıyoruz.

Ön muhasebe ile genel muhasebe arasında bazı farklar vardır. İşletmeniz için gereken ilk evrak işlerinin yapılmasını sağlayan ön muhasebe ne kadar önem arz ediyorsa genel muhasebe de gereken hesaplamaların yanlışsız ve eksiksiz yapılması için önem arz eder.

Ön Muhasebe Neleri Kapsar?

Eğer bir mali müşavir ile çalışıyorsanız ay sonundaki evrakların hepsinin kayıt edilmesi gerekir. Ancak bu da bir sonraki ayın 24’üne kadar sürebilir. Bu yüzden ön muhasebeyi sizin tutmanız bazı avantajlar sağlar.

Ön muhasebe cari hesap takibine olanak tanır. Alacak ve borçlarınızı takip edebildiğiniz gibi vade tarihlerine göre ödeme hatırlatmalarında bulunabilirsiniz. Vade tarihleri sayesinde nakit akışınızı devamlı takip edebileceğiniz için ödeme ve tahsilat süreçlerini de sorunsuz bir şekilde yönetebilirsiniz.

Cari hesap takibinin dışında nakit akışı da ön muhasebe kapsamına girer. Nakit akışını takip ederek ödeme, tahsilat, nakit durumunuz ve kasanız hakkında her an bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu sayede alacak ve verecek hesaplarınızı da çok daha düzenli bir hale getirebilirsiniz.

Banka hesaplarının takibi ve fatura kesimi de ön muhasebeye aittir. Bankaya yatan ve bankadan çekilen paraların takibini yaparak ve her ürün için kesilen faturaların düzenli bir şekilde muhafaza edilmesini sağlayarak gelir ve giderlerinizin takibini yapabilirsiniz.

Bütün bu işlemleri günümüz teknolojisi ile geliştirilmiş olan programlarla yapabilmek de mümkündür. İşletmenizin bünyesinde ön muhasebeyi yapmanız, kapsamında bulunan her iş kalemini çok daha etkin ve güncel bir şekilde takip edebilmeniz anlamına gelir.

Kısaca, ön muhasebe, genel muhasebe için atılan ilk adımların toplamıdır.

Genel Muhasebe Neleri Kapsar?

Muhasebeye ait olan konuların en temel basamaklarını kapsıyor olsa da genel olarak finansal hesaplamaların yapılması genel muhasebenin konusudur. Ön muhasebeden farklı olarak genel muhasebe konusu içine giren işlemler ise;

  • İşletmenin genel olarak finansal durumunun takip edilmesi,
  • İşletmeye ait olan varlıklar, borçlar ve faturaların hem takibinin hem de beyanının yapılması,
  • Defter kayıtlarının tutulması ve devlet kurumlarına beyanatta bulunulması,
  • İlgili vergilerin hesaplanması ve beyanı gibi konular genel muhasebenin yerine getirmesi gereken işlemlerdir.

Bu doğrultuda ise ön muhasebe ile genel muhasebe arasındaki farklar;

  • Ön muhasebe, genel muhasebe için hazırlanacak olan ilk evraklarla ilgilenir; genel muhasebe devlet kurumlarını ilgilendiren beyanatlarla da ilgilenir.
  • Ön muhasebe işletmenin gelir ve gider takibinin ile ödeme ve tahsilatların yapılması ile ilgilenir; genel muhasebe finansal tablolarla daha büyük bir takibi mümkün kılar.
  • Ön muhasebe fatura kesimi ve sınıflandırılması ile ilgilenir; genel muhasebe vergi takibi ve ödenmesinden sorumludur.

Genel muhasebe için bir basamak oluşturan ön muhasebe konusundaki işlemlerinizi kolaylaştırmak için ise Online Ön Muhasebe Programı Bizim Hesap’ı kullanabilirsiniz.

Bulut tabanlı teknolojiyi kullanan Bizim Hesap ile tüm ön muhasebe işlemlerinizi tek bir ekrandan ve dilediğiniz yerden, üstelik kullanıcı sınırı olmadan gerçekleştirebilirsiniz. Bizim Hesap sayesinde tüm ön muhasebe işlemlerinizi kolaylıkla takip edebilir, genel muhasebeye temel teşkil edecek tüm bilgilere anında ulaşabilirsiniz. Bizim Hesap’ın bankalarla entegrasyonu sayesinde ise cari hesap takibi ile gelir-gider takibi; maliyetlerinizi daha kolay yönetmenizi sağlayacak üretim ve stok takibi ise Bizim Hesap ile yapabileceklerinizden sadece birkaçı. Daha fazla bilgi almak için hemen tıklayın.

Hemen Tanışalım

BizimHesap ile şirketinizin Ön Muhasebe, e-Fatura, e-Arşiv ve tüm e-Ticaret operasyonunu tek platform üzerinden verimli bir şekilde yönetebilirsiniz.