30.09.2020

Kısa Çalışma Ödeneğinin Süresi Uzatıldı Mı?

Kısa Çalışma Ödeneğinin Süresi Uzatıldı Mı?

Hala gündemimizden düşmemiş olan Covid-19 sebebiyle yalnız sağlık önlemleri değil, ekonomik destekler de geçerli bir gündem maddesi olma özelliğini koruyor. İlk olarak Covid-19 pandemisi ile gündeme gelmiş olan “Kısa Çalışma Ödeneği” ile ilgili olan sorular da yine soruluyor.

Kısa Çalışma Ödeneği Nedir?

Kısa çalışma ödeneği, sigortalı işçilere destek olması amacıyla uygulanır. Bunun için sigortalı çalışanın bağlı olduğu iş yerinde sektörel bazlı, bölgesel bazlı krizler ya da zorlayıcı sebepler yüzünden haftalık çalışma sürelerinin azaltılması durumu söz konusu olur. Çalışma sürelerinin azaltılması ya da süreklilik koşulu olmayan işyeri faaliyetinin kısmen ya da tümden en az 4 hafta ile durması, sigortalı işçilerin üç ayı geçmemek koşuluyla destek alması anlamına gelir.

Kısa çalışma ödeneği kapsamında işçilerin kısa çalışma ödeneğinin ve genel sağlık sigortası priminin ödenmesi söz konusu olur. Bir işverenin kısa çalışma ödeneği uygulanmasından yararlanabilmesi için sektörel, bölgesel kriz ya da zorlayıcı sebeplerle iş yerinde çalışma süresinin önemli ölçüde azalmış ya da tamamen durmuş olması gerekir. Böyle bir durumda işveren İŞKUR’a başvurur. Başvuru sonrası bahsi geçen şartların İş Müfettişlerince tespiti gerçekleşirse uygulamadan faydalanabilir.

Aynı şekilde bir işçinin de bu uygulamadan faydalanabilmesi için öncelikle işverenin bahsi geçen şartlara uygunluğunun onaylanması gerekir. Bunun dışında son 60 gün hizmet akdine tabi olması ve son 3 yıl içinde 450 gün prim ödemiş olması gerekir. Son olarak ise yapılan incelemede kısa çalışmaya katılacak olan işçinin bilgilerinin bulunması gerekir.

Kısa Çalışma Ödeneği Devam Edecek mi?

Mart ayının ortalarını düşündüğümüzde durum çok daha vahimdi. Neredeyse kargo şirketleri ve fabrika işçileri dışında bütün sektörler evlerine çekilmiş ya da daha üzücüsü, iş yerlerini belirsiz süre ile kapatmak zorunda kalmıştı.

Virüsün dünya çapında etkisinin azalmaya başlaması, salgının tehdit edici boyutlarını gösteren grafiğin düşmeye başlaması ile hayat biraz daha normalleşme sürecine girdi. Her ne kadar hala maskesiz sokağa çıkmak yasak olsa da hem toplu taşıma kullanımı hem de mekanların açılması sosyal yaşam ile birlikte ekonominin de bir parça olumlu yönde hareketlenmesini sağladı.

Bununla birlikte geçtiğimiz Korona virüsün etkileri de hala devam ediyor. Bu sebeple de kısa çalışma ödeneğinin pek çok sigortalı çalışan için önemli bir destek olduğu gerçeği sürüyor. Kısa çalışma ödeneğinin uzatılıp uzatılmayacağı da bu yüzden hala gündemde merakla cevabı beklenen sorular arasındaydı.

Özellikle de son zamanlarda artan vaka sayıları yeniden sokağa çıkma yasaklarının gelip gelmeyeceğini sorgulatıyor. Durum böyle olunca da herkes için yeniden kepenkleri indirmek, satış ya da hizmetlerin durması, bunların sonucu olarak da işsiz kalma korkusu yine gün yüzüne çıkıyor. Verilen devlet desteği ise hem işverene destek olduğu hem de çalışanı bir parça olsun rahatlattığı için önem kazanıyor. Dolayısıyla da yaz boyunca sorulan soru yine soruluyor; kısa çalışma ödeneğinin devam edip etmeyeceği akıllara takılıyor.

Son alınan kararlardan ise bu cevabı bekleyenler için sevindirici haberin çıktığı öğrenildi; kısa çalışma ödeneği Eylül ve Ekim ayları için de verilecek. Şu an için bu ödenekten Kasım’ın 1’ine kadar yararlanılacak. Dolayısıyla hala bu konudaki desteğinizi alabilir ya da başvuru yapmadıysanız Eylül ve Ekim ayları için bu desteği değerlendirme şansını yakalayabilirsiniz.

Hemen Tanışalım

BizimHesap ile şirketinizin Ön Muhasebe, e-Fatura, e-Arşiv ve tüm e-Ticaret operasyonunu tek platform üzerinden verimli bir şekilde yönetebilirsiniz.