01.06.2021

E-Arşiv Faturaları ve E-SMM Belgeleri Nasıl İptal Edilir?

E-Arşiv Faturaları ve E-SMM Belgeleri Nasıl İptal Edilir?

Bazı durumlarda alıcı ve satıcı arasında ortata çıkan bir anlaşmazlık ya da bazı başka sebeplerden ötürü, satış gerçekleştikten sonra faturaların ya da serbest meslek makbuzlarının iptal edilmesi gerekebiliyor. Fiziksel olarak her zaman gerçekleştirilebilir olan bu işlem için elektronik ortamdaki şartlar gündeme alındı ve yürürlüğe girdi. Vergi Usul Kanunu çerçevesinde 1 Mayıs 2021 tarihinden itibaren e-Arşiv faturaların ya da e-SMM belgelerinin iptalleri gerçekleştirilebilecek.

Gönderilen veya Gelen E-Arşiv Fatura ve E-SMM Belgelerinin İptali

e-Arşiv fatura ve e-SMM belgelerinde iptal talebinin oluşturulması, alıcıya iletilen tarihten itibaren 8 gün içinde gerçekleştirilmelidir. Bu işlemler için gereken talep ise Gelir İdaresi Başkanlığı’nın dijital portalı üzerinden yapılmaktadır. İptal işlemleri size gelmiş olan bir belgenin iptal edilmesi ve sizin düzenlemiş olduğunuz bir belgenin iptal edilmesi açısından ise bazı farklılıklar gösteriyor.

Eğer size gelmiş olan bir belgenin iptalini istiyorsanız GİB internet sitesi üzerinden “e-Arşiv Portal” sekmesi altından adınıza düzenlenen belgeleri seçebilir ve 5.000 TL – 30.000 TL’lik aralıkta yer alacak olan belgenin iptali için talepte bulunabilirsiniz. İptal işlemini onaylamanızın akabinde ise belgeyi düzenleyen tarafın sistemine bu iptal talebi iletilmiş olacaktır. İptal talebi onaylanırsa işlem hem alıcının sanal BA formunda hem de satıcının sanal BS formunda yer almayacaktır.

Ancak onaylanmamış olursa bahsi geçen formların ikisinde de yer alacaktır. Bununla birlikte eğer belge sizin tarafınızdan düzenlenmiş bulunuyorsa yine e-Arşiv Portal sekmesi altından düzenlediğiniz belgeleri görüntüleyebilir ve iptal etmek istediğiniz belgeyi seçerek işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Eğer özel bir entegratör ile çalışıyorsanız bu işlem Başkanlığa iletilecektir ancak karşı tarafın onay ya da reddetmesi işlemi yine GİB üzerinden gerçekleştirilecektir.

Bizim Hesap ile E-Arşiv Faturaları ve E-SMM Belgeleri Daha Kolay

Her geçen gün elektronik ortamda yapılabilecek olan işlemlerin sayısı artıyor. Bu da işleri kolaylaştırmasına rağmen hala gereken takip süreçleri için aynı derecede titizlik gerektiriyor.

Bizim Hesap ile çalışarak elektronik ortamdaki süreçlerinizin de çok daha kolay olmasını sağlayabilirsiniz. Özel entegratör hizmeti ile tümüyle kurallara uygun olarak ve Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yetkinliği onaylı şekilde çalışan Bizim Hesap ile bütün işlemlerinizi çok daha kolay bir şekilde yönetebilirsiniz.

Tek bir panel üzerinden sağlayabileceğiniz yönetim, kullanımı kolay olan arayüz sayesinde çok daha pratik olacak. iOS ve Android işletim sistemleri ile uyumlu olan mobil uygulamalar sayesinde internet erişimi olan bütün cihazlardan dilediğiniz zaman panele erişim sağlayabilirsiniz.

Bizim Hesap’ın rakiplerinden açık ara farkla ayrıldığı fiyat avantajı ile profesyonel entegrasyon hizmetinden faydalanabilirsiniz. 14 günlük deneme süresi ile test edebileceğiniz Bizim Hesap ile sayısız fırsat sizi bekliyor. Siz de hemen Bizim Hesap’a geçin ve gerek dijitalde gerekse elektronik işlemlerinizin tümünü tek panel üzerinden rahatlıkla yönetin!

Hemen Tanışalım

BizimHesap ile şirketinizin Ön Muhasebe, e-Fatura, e-Arşiv ve tüm e-Ticaret operasyonunu tek platform üzerinden verimli bir şekilde yönetebilirsiniz.