29.09.2021

Yolcu Beraberi (Tax Free) E-Fatura İşlemleri

Yolcu Beraberi (Tax Free) E-Fatura İşlemleri

Bizim Hesap ile Tax Free yani Yolcu Beraberi e-fatura kesmek çok kolay! Detayları sizin için anlattık.

Yurt dışına gidecek ya da yurt dışından gelecek olan mallar ihracat kapsamında değerlendiriliyor. Bununla birlikte bir de “Yolcu Beraberi” olarak ülke sınırlarına giren ya da sınırlardan çıkan mallar bulunuyor. Elbette ticari usule uygun olacak şekilde bunlar da faturalandırılıyor. 2017 yılından itibaren GİB tarafından elektronik ortamda düzenlenmesi zorunlu kılınan yolcu beraberi e-faturayı Bizim Hesap ön muhasebe programı üzerinden de kesebilirsiniz.

Yolcu Beraberi (Tax Free) e-Fatura Nedir?

Bir mal satın alındığı zaman KDV ödenir. Ancak Tax Free olan mallarda gümrükten çıkan malın çıkışı sırasında, ödenmiş olan KDV iade edilir. Bu durum yurt dışında yaşayan Türk vatandaşların yurt içinden yani Türkiye’den almış oldukları malların vergilerinden arındırılması için uygulanır. 

Fatura düzenleyen mükellef malın cinsini, miktarını, fiyatını, toplam tutarını belirtir ve yurt dışında ikamet eden Türk vatandaşa verir. Bu belge “Tax Free” olarak düzenlenmiş olan faturayı ifade eder. Ancak bu fatura mutlaka Gümrük ve Ticaret Bakanlığının bilgileri de yer alır. Bu sayede de onaylanması için gümrük çıkış memurunun ekranına düşer. Her adımda onaylanan faturanın vergisi iade edilir. 

Bizim Hesap ile Tax Free e-Fatura Nasıl Kesilir?

2017 yılında Gelir İdaresi Başkanlığının almış olduğu karar dolayısıyla yolcu beraberi faturalar e-fatura olarak düzenlenmektedir. Daha kolay ve maliyetsiz bir şekilde fatura oluşturabileceğiniz Bizim Hesap sayesinde artık hiç vakit kaybetmeden Tax Free e-fatura oluşturabilirsiniz. 

Bizim Hesap paneli üzerinde bulunan “Tax Free / Yolcu Beraberi e-Fatura” seçeneğini seçtiğiniz zaman ekranda doğrudan turist bilgilerini gireceğiniz bir ekran gelir. Bu sayede hiç vakit kaybetmeden ve eksiksiz bir şekilde tüm bilgileri girerek yolcu beraber e-faturayı oluşturabilirsiniz. 

Tax Free e-fatura öncelikle, GİB tarafından onaylı bir entegratör olan Bizim Hesap sayesinde GİB tarafından gümrüğe iletilir. Bu faturaların gerçek zamanlı olarak iletilmesi önemlidir. Bu sayede aynı gün içinde satın alma ve ülkeden çıkış yapma söz konusu olduğu zaman mal alan turist zor durumda kalmayacaktır. Aynı şekilde iptal ve iade işlemleri söz konusu olduğu zaman da güvenilir entegratör hizmeti sunan Bizim Hesap sayesinde KDV iadesinin gerçekleşmesini hızlıca önleyebilirsiniz.

Bizim Hesap ile Her Şey Çok Kolay

GİB tarafından onaylı bir entegratör olan Bizim Hesap sayesinde işletmenizin yurt dışı ve yurt içinde gerçekleşen tüm muhasebe işlemlerine yönelik olarak kolay çözümler bulabilirsiniz. Zaman ve maliyetten daha fazla tasarruf ederek enerjinizi asıl işinize odaklayabilirsiniz.

iOS ve Android işletim sistemine sahip olan Bizim Hesap, mobil uygulamalar üzerinden de erişime geçebilmenize olanak tanır. Bu sayede de internet olan her yerden hızlıca panele erişebilir ve gereken aksiyonu alabilirsiniz. Rakiplerine kıyasla fiyat avantajına da sahip olan Bizim Hesap’ı 14 gün boyunca ücretsiz olarak deneyin!

Hemen Tanışalım

BizimHesap ile şirketinizin Ön Muhasebe, e-Fatura, e-Arşiv ve tüm e-Ticaret operasyonunu tek platform üzerinden verimli bir şekilde yönetebilirsiniz.