25.09.2019

İnternet Vergi Dairesi Nasıl Kullanılır?

İnternet Vergi Dairesi Nasıl Kullanılır?

İnternet vergi dairesi kullanımı sayesinde vergi dairesinde yapacağınız birçok işlem için zamandan tasarruf edebilirsiniz.

Dijitalleşen çağın avantajları devlet kurum ve kuruluşlarında da efektif bir şekilde ilerleme gösteriyor. Gün içinde bütün iş temposuna ara verip gitmek zorunda kaldığınız vergi dairesi, internet teknolojisi sayesinde size büyük bir kolaylık tanıyor. Siz de internet vergi dairesini kullanarak bu kolaylıktan faydalanabilirsiniz.

İnternet Vergi Dairesi Nedir ve Nasıl Başvurulur?

Gelir İdaresi Başkanlığı’na bağlı olan ve fiziki kurumlarla aynı geçerliliğe sahip olan internet vergi dairesi sayesinde vergi borçlarınızı öğrenebilir, ödeyebilir, sorgulayabilir ve ihtiyacınız olan tüm takibi yapabilirsiniz. İnternet vergi dairesi kullanımı için öncelikle kayıt yaptırmanız gerekiyor. Kayıt işlemi ise tüzel ya da gerçek kişi olmanıza göre farklılık gösteriyor.

Tüzel kişiyseniz kayıt işlemi için öncelikle internet vergi dairesinde bulunan İnternet Hizmetleri Kullanım Başvuru Formu’nu doldurmanız gerekiyor. Sonrasında ise formun alt kısmında yer alan beyan metnini imzalamalısınız. Bunun akabinde kurum yetkilisi ya da yetkilendirilmiş olan kişinin belgelerle birlikte vergi dairesine giderek başvuru yapması gerekiyor. Bir kerelik olan bu başvuru işleminden sonra internet vergi dairesini kullanmaya başlayabilirsiniz.

Gerçek kişi olmanız halinde ise yine internet vergi dairesinin sitesinde yer alan İnternet Hizmetleri Kullanım Başvuru Formu’nu doldurup beyan metnini imzalamalısınız. Devamında ise fiilen vergi dairesine giderek başvuruda bulunmalısınız. Herhangi bir sebepten dolayı şahsen gidemiyorsanız noterden alınan bir vekaletname ile bir başkasının sizin yerinize başvuru yapması da mümkündür.

Bu başvuru sürecinin sonunda ise kapalı zarf içinde kullanıcı adınızı ve şifrenizi alarak vergi işlemlerinizi internet vergi dairesi üzerinden yapabilirsiniz.

İnternet Vergi Dairesinde Hangi İşlemler Yapılır?

Almış olduğunuz kullanıcı adı ve şifrenin dışında internet vergi dairesi girişi için TC kimlik numaranızı, e-devlet hesabınızı kullanarak da bazı işlemleri yapabilirsiniz. Bunun haricinde bazı sorgulamalar için tamamen şifresiz olarak da internet vergi dairesini kullanabilirsiniz.

Kullanıcı adı ve şifrenizi girerek yapacağınız işlemler e-beyanname, dilekçeler, sorgulamalar, bilgi girişi, KDV iade talebi listelerini gönderme gibi işlemlerdir. TC Kimlik No ile borç ödeme, borç sorgulama, motorlu taşıtlar, ihbar işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. E-devlet ile ise borç ödeme, borç sorgulama, kira beyannamesi, ihbar işlemleri, motorlu taşıtlar gibi işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

En sık yapılan işlemlerden biri olan vergi borcu sorgulama işlemini de internet vergi dairesi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Yapılandırılmaya tabi olan 6552 sayılı kanun kapsamındaki borçlar, araç vergi borcu, tıbbi atık, hasar karışıklıkları, altyapı bakım ücretleri gibi borçlar platform üzerinden kolaylıkla sorgulanabilir. Bunun dışında Vergi Borcu Yoktur yazısı almak da yine internet vergi dairesi üzerinden mümkündür. Daha detaylı ve güncel bilgi için mali müşavirinize veya muhasebecinize mutlaka danışın.

Siz de günün büyük bir bölümünü alan vergi işlemleri için internet vergi dairesini kullanarak zamandan kazanabilirsiniz.

Hemen Tanışalım

BizimHesap ile şirketinizin Ön Muhasebe, e-Fatura, e-Arşiv ve tüm e-Ticaret operasyonunu tek platform üzerinden verimli bir şekilde yönetebilirsiniz.