24.04.2020

Tüm Detayları ile Evden Çalışma Rehberi

Tüm Detayları ile Evden Çalışma Rehberi

Evden çalışmak konusunda sıkıntı yaşıyorsanız birkaç tavsiyemiz olacak. Belki uygulamak size de iyi gelir.

Tüm dünyanın ortak gündemi olan Korona pandemisinin içindeyken de hayat devam ediyor. Elbette yaşamın bir parçası olan işler de… Ancak oldukça fazla değişiklik de söz konusu; mesela, evden çalışmak. Her sabah kalkıp işe gitmek yok. Akşama kadar ofiste olmak yok. İş arkadaşlarıyla yan yana çalışmak yok. Özü itibari ile yapılan aynı kalsa da formu çok değişti. Peki, bu süreci daha efektif kılmak mümkün mü? Mümkün.

Evinizde Çalışma Atmosferi Oluşturun

Beyin şartlandırmalarla disipline edilebilir. Örneğin; rutin içinde sabah kalkmak ve işe gitmek gibi bir eylem zinciri beynin kendini çalışmaya hazırlaması için de gereken disiplini sağlayan adımlardır. Şimdi bu durum değişti. Yatak odasından çıkıp başka bir odaya gitmek tam olarak bir mekan değişikliği sağlamıyor. Ancak evin içinde de iş yerini oluşturmak mümkün:

 • Evinizde çalıştığınız sabit bir köşe belirleyin. O köşede yemek yemeyin, internette bir şeyler izlemeyin, arkadaşlarınızla görüntülü konuşmayın. O alan sadece çalışma alanınız olsun. İş dışında başka bir şey yapmayın.
 • Sabah kalkınca pijamalarınızı çıkarın. İşe gitmek için giydiklerinizden daha rahat bir kombin tercih edebilirsiniz ancak bunlar pijama olmamalı.
 • Konsantre olmanızı engelleyecek dikkat dağıtıcılardan Örneğin; çalışırken TV açık olmasın, şahsi telefonunuzun sesi kısık kalsın, gün ortasında market alışverişine gitmeyin, yemek yapmayın gibi.
 • Zaman zaman iş arkadaşlarınızla görüntülü konuşun. Bu hem motivasyonunuzu yükseltecek hem de konuşma sonrası işinize olan konsantrasyonunuzu arttıracaktır.
 • Öğle arası verin ve normal rutindeki yaşamınızda olduğundan çok daha az hareket ettiğiniz için çok kısa bir egzersizi de bu aralığa dahil edin.

Böyle bir ortam yaratın ve o ortamın içinde sanki ofisteymişsiniz gibi davranın. Böylesi bir atmosfer size yardımcı olacaktır.

Çalışma Düzeninizi Oturtun

İşle ilgili bir konuda soracağınız en ufacık bir detay için bile mail atmak ya da arama yapmak zorundasınız, çünkü karşı masadaki iş arkadaşınızla aynı ortamda değilsiniz. Her gün yapmanız gereken iş listesini oluşturmak için de sürecinizi etkileyecek diğer iş arkadaşlarınızla yakın temasta değilsiniz. Ancak bunların da çözümü elbette var:

 • Her sabah bir iş planı oluşturun. Bunu yaparken de gerçekçi davranın. Nasılsa ofisten eve dönmek zorunda olmadığınız için iş planını çok abartmayın ya da nasılsa evde olduğunuz için bazı kalemleri öteleyerek ertelemeyin.
 • İş arkadaşlarınızla online ortamda kullanabileceğiniz, süreçleri takip edebileceğiniz Trello, Wunderlist gibi programları kullanın.
 • Ev ortamında daha ulaşılabilir olduğunuz için çalıştığınız müşterileriniz için çok esnek olmayın; toplantıları en az bir gün önceden planlayın.
 • Sürekli olarak işle ilgili güncellemeleri bildirin ve ekibinizde herkesin her şeyden haberdar olmasını sağlayın.
 • Sürekli çay ya da kahve almak için bölünmemek için iyi bir termos alın ve devamlı demlemek zorunda kalmayın.

Yönetimi Sağlayın

Elbette evden çalışmak işverenler için de kolay değil. İşverenler de; takım arkadaşlarının her an yanında olmak, her gerektiğinde anında müdahale etmek ile gelişen kontrol halinden uzaktalar. Ancak yönetimi sağlamak bu durumda da mümkün:

 • Her hafta ya da birkaç günlük periyotlar ile çalışanlarınız ile toplantı yapın.
 • İhtiyacınız olan raporları, gündem özetini daha sık aralıklarla alın.
 • Kendi kontrol listenizi oluşturun ve bunları takipte olun.
 • Çalışanlarınızın da sizinle aynı gündemde hapsolduğunu unutmadan sağduyulu yaklaşın; iletişim kazalarına çok daha açık olan bu dönemde yönetici olarak sizin sakin olmanız onlar için de çok rahatlatıcı olacaktır.
 • Motivasyon konuşmaları yapın ve bu dönemi atlatmanın birlikte mümkün olduğunu sık sık hatırlatın.
 • Kendi iş listeniz için iş yerindeyken ofisinize kapandığınız gibi evde de aynı izolasyonu mutlaka sağlayın.

Bu dönemde işlerin ilerlemesi ve yeni bir deneyimi paylaşma açısından aslında eksiler ve artılar ile yeni bir yapılanmaya bile gidilebilir. Pek çok iş yeri belki de “remote” çalışmaya geçebilir. Bu yüzden olumsuz olanı değil, ideal olanı hala yakalayabilirsiniz. Bu günlerde sağlık da ofis de evde!

Hemen Tanışalım

BizimHesap ile şirketinizin Ön Muhasebe, e-Fatura, e-Arşiv ve tüm e-Ticaret operasyonunu tek platform üzerinden verimli bir şekilde yönetebilirsiniz.