28.02.2019

Çalışanlarınızın Motivasyonunu Arttırmak İçin 5 Öneri

Çalışanlarınızın Motivasyonunu Arttırmak İçin 5 Öneri

Yaşadığımız çağda yönetici ve çalışan ilişkisinin ve iletişim biçiminin hızla değiştiğine şahitlik ediyoruz. Artık dikey hiyerarşilerden yatay hiyerarşilere hızlı bir geçişin olduğu, yönetici ile çalışan mesafesinin azaldığını görüyoruz. Bunun bir yönetici açısından en olumlu yanı ise, kuşkusuz yöneticinin çalışanının ne istediğini ve ne hissettiğini daha kolay anlayabileceği bir çalışma ortamına sahip olması ve çalışanının daha direkt yöntemlerle motivasyonunu artırabileceğidir.

İşte çalışan motivasyonunu artırabilecek birkaç öneri:

1. Ekip olduğunuzu hissettirin.

Takım çalışması bir şirketin yükselmesindeki en önemli faktörlerden biridir. Ofisinizde, temizlik sorumlusundan müdürlerinize kadar yetki verdiğiniz tüm kişilere aynı gemide olduğunuzu hissettirin. Unutmayın, birlikten kuvvet doğar.

2. Güler yüzünüzü esirgemeyin.

İnsan enerjisi bulaşıcıdır. Her sabah kapıdan içeri girer girmez yüksek enerjiniz ile çalışanlarınızı selamlarsanız, onların da enerjisini yükseltir günün daha kolay ve keyifli geçmesini sağlarsınız.

3. Rahat olun.

Gün boyunca eminiz ki yüzlerce iş, hesap-kitap, e-posta ve telefon trafiği üst üste geliyordur. Örneğin ödenecek fatura var ve çalışanlarınızdan biri ödeme gününü size söylemeyi atlamış. Çalışanlarınız bu gibi durumlarda emin olun sizden daha çok panikliyor. Böyle bir durumda, ona derin bir nefes almasını, bizimhesap.com‘un (Bizim Hesap ana sayfasına link verelim) takvim özelliği sayesinde ödeme tarihini daha önceden hatırlattığını söyleyin. Çalışanınız rahat bir nefes alacaktır.
Seçtiğiniz her cümle, yüzünüzdeki her ifade, onları rahatlatacak ve iş yoğunluğunun üzerinden kolaylıkla geleceklerdir.

4. Takdir edin.

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, bir şirkette uzun seneler çalışanlar yüksek maaş için değil yöneticileri tarafından takdir edildikleri için işlerine sadık kalmışlar. Siz siz olun yapılan en küçük işi bile görmezden gelmeyin.

5. Değer verin.

Çalışanlarınızla aile gibi olmak, özel günlerini hatırlamak, sıkıntılarında yanında olmak size sadece sadık bir ekip değil, aynı zamanda da işini severek yapan mutlu bir kadro kazandıracaktır. İsteyerek değer gösterdiğiniz ekibiniz, işini yaparken de aynı özen ve değerle size cevap verecektir. Eğer siz de çalışanlarınızın örneğin doğum günlerini hatırlamak istiyorsanız, Online Ön Muhasebe Programı Bizim Hesap’ın takvim sayfasını kullanabilirsiniz.

Hemen Tanışalım

BizimHesap ile şirketinizin Ön Muhasebe, e-Fatura, e-Arşiv ve tüm e-Ticaret operasyonunu tek platform üzerinden verimli bir şekilde yönetebilirsiniz.