24.12.2020

Pandemi Sürecinde İnteraktif Vergi Dairesinin Kullanımı

Pandemi Sürecinde İnteraktif Vergi Dairesinin Kullanımı

Bütün dünyayı etkisi altına alan koronavirüs sebebiyle herkesin evinde olduğu bir dönem başladı. Bu da günlük hayattaki market alışverişi gibi en rutin işlerden iş yaşamına kadar her alanda “Evde Kal”ma sürecine sebep oldu. Bu zorunluluk devlet dairelerine de yansıdı. Ancak İnteraktif Vergi Dairesi sayesinde vergi işlemlerini evden de yapabilmek mümkün.

İnteraktif Vergi Dairesi ile İşlemlerinizi Yapın

Mükellef odaklı olarak geliştirilen dijital yapılanma sayesinde vergi dairesine gitmenize gerek kalmadan pek çok işlemi yapabilirsiniz. Gelir İdaresi Başkanlığı, vergi dairesine gitmenize gerek kalmadan yapabileceğiniz işlemleri web sitesinden duyurdu. Buna göre; belirlenen bu işlemleri; cep telefonu, tablet veya masaüstü bilgisayarınızdan kolaylıkla yapabilirsiniz.

Periyodik olarak ödenmesi gereken, aksi halde cezai işlem uygulanacak olan vergilerden beyanatlara, adres değişikliklerinden şube açılış/kapanış başvurularına kadar pek çok işlemi evden çıkmadan yapabilirsiniz.

Vergi ödemeleri için anlaşmalı bankalardan birinde hesap açabilir ve özellikle de kredi kartı ödemesi ile pek çok ödemeyi online olarak yapabilirsiniz. Hem daha hızlı hem de daha fazla zaman kazandıran bu yöntem sayesinde pandemi sürecinde evde kalarak sağlığınızın riskini de minimize etmiş olursunuz.

İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden anlaşmalı bankaların kredi kartları ile yapabileceğiniz başlıca işlemler ise aşağıdaki gibidir:

 • Gelir Vergisi Ödemesi
 • Motorlu Taşıtlar Vergisi
 • Trafik Cezaları,
 • Tapu Harcı,
 • Veraset ve İntikal Vergisi,
 • Yapılandırılmış, Taksitlendirilmiş Borçlar

İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden ödeme işlemlerinizi kolayca yapmanızı sağlayacak anlaşmalı bankaların listesine ve yapabileceğiniz diğer işlemlere İnteraktif Vergi Dairesi sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Vergi Dairesi Cebinizde Olsun

İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden yapabileceğiniz onlarca işlem sayesinde hem ödemelerinizi takip edebilir hem de de gecikme yüzünden cezai işlem uygulanmasının önüne geçebilirsiniz. Bu sayede de pandemi ile birlikte dalgalanmaya maruz kalan ekonomideki istikrarınızı daha sağlıklı bir şekilde koruyabilirsiniz.

Yapacağınız ödemelerin haricinde vergi dairesine iletilmesi gereken bazı dilekçeler de bulunmaktadır. Bunlar da yine aynı dijitalleşme yapılanmasının bir parçası olarak İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden yapılabilir:

 • İşe Başlama / Bırakma,
 • Şube Açılış / Kapanış,
 • Adres Değişikliği,
 • Özelge Talebi,
 • Uzlaşma Başvurusu
 • “Borcu Yoktur” Yazısı Talebi,
 • Mükellefiyet Durum Yazısı gibi pek çok dilekçeyi online olarak vergi dairesine iletebilirsiniz.

Bu sayede, yalnızca ödeme yapmak için değil, gerekli olan belgelerin iletilmesi, talepte ya da başvuruda bulunulması için de İnteraktif Vergi Dairesini kullanabilirsiniz.

Günümüz şartlarında şehir içindeki her noktada insan trafiğini azaltmanın virüsün yayılmasını engellemek için büyük bir rolü oluyor. Bu sebeple dışarı çıkmayı en aza indirecek zorunluluklar için dijitalleşme ciddi bir katkı sağlıyor. Siz de dijital üzerinde, online olarak yapabileceğiniz işlemlerin hepsi için bu pratik yolları tercih edebilirsiniz. Bu sayede işlerinizi hızlı ve güvenli bir şekilde çözüme ulaştırırken zamandan kazanır ve sağlığınızı da koruyabilirsiniz.

Hemen Tanışalım

BizimHesap ile şirketinizin Ön Muhasebe, e-Fatura, e-Arşiv ve tüm e-Ticaret operasyonunu tek platform üzerinden verimli bir şekilde yönetebilirsiniz.