25.03.2020

Ön Muhasebede Raporlama Neden Önemli?

Ön Muhasebede Raporlama Neden Önemli?

Gelir – gider dengesini tutturmak ve gelirin, giderlerden daha fazla olmasını sağlamak için yalnızca satış yapmak yetmiyor; aynı zamanda bu grafiği sıkı bir şekilde takip etmek de gerekiyor.

Özellikle pek çok küçük ya da orta ölçekli işletme sahiplerinin hem iş sahibi olduğu hem de çalıştığı işletmelerin yönetim konusunu çok daha sıkı ele alması gerekiyor. Mali olarak en ufak bir dengesizliğin sarsılmaya sebep olabileceği işletmeler için de gelir-gider tablosunu net bir şekilde görebilmeleri ve sıkı sıkıya tekip edebilmeleri önem kazanıyor. Bu da bizi ön muhasebe programlarındaki raporlamanın önemini bir kere daha düşünmeye teşvik ediyor.

Mali müşavir ya da muhasebeciniz ile sürekli görüşmeniz gereken konular hakkında takip işlemlerini çok daha pratik bir şekilde yönetmenizi sağlayan ön muhasebe programları sayesinde ekonomik çizginizi her an raporlarla ölçebilirsiniz. Bu sayede de hiçbir detayı kaçırmadan satış stratejilerinizi belirleyebilir, masraflarınızı gözden geçirebilir ve geliri artırmak için alternatif planlar geliştirebilirsiniz.

Bizim Hesap Raporlamada da Size Yardımcı Oluyor

Ön muhasebe programı sayesinde sahip olacağınız kolaylıklar azımsanacak gibi değil. 14 gün ücretsiz olarak deneyebileceğiniz Bizim Hesap’taki raporlamalar size ilk günlerden hızla yardımcı olmaya başlayabilir.

Bizim Hesap sayesinde ay içinde seçili tarih aralıklarında ne kadar satış yaptığınızı, bunların hangi kanallar üzerinden gerçekleştiğini ve çok daha fazlasını görüntüleyebilirsiniz. Satış raporu sayesinde güçlü ve zayıf yanlarınızı çok daha mikro zaman aralıklarında bile gözlemleyebilirsiniz.

Gelir-gider dengesinden bahsetmiştik. Elbette akılda tutmak, her kalemi ezbere bilmek mümkün değil. Bu yüzden Bizim Hesap sayesinde isterseniz güncel isterseniz de geçmişe dönük olarak gelir-gider dengenizi görebileceğiniz raporları çıkarabilir ve karşılaştırma yapabilirsiniz.

Bir işletmenin ana damarlarından birini de nakit akışı oluşturuyor. Bu sirkülasyon sizin ticari başarınızı doğrudan etkiliyor. Bu yüzden Bizim Hesap’ta işletmelerin nakit akışını analiz edebileceği raporlara da erişmeleri mümkün. Hangi tarih aralığında ne kazandınız, ne harcadınız? Hepsini görebilirsiniz.

Banka Hesaplarınızın Entegrasyonu İle Gelir- Gider Raporlaması Her Zaman Güncel

Elbette gelir elde etmek tahsil etmekten geçiyor. Bunun da istikrarlı ve periyodik olarak gerçekleşmesi işletmenizin dengede kalmasını sağlıyor. Uzun vadelerle ekonomik olarak risk almamak ya da döviz kurlarındaki dalgalanmalardan etkilenmemek için tahsilat raporuna da Bizim Hesap ile ulaşabilirsiniz. Yaklaşan ve tarihi gelen hiçbir tahsilatı kaçırmayacaksınız.

Aynı sistematiği ödemeleriniz için de oluşturmanız gerekiyor. Ceza ya da faiz gibi işlemleri uygulanmasının önüne geçmek, ödeme yapacağınız kurum, kuruluş ve kişilerle aranızdaki dengeyi stabil tutmak için ödemeler raporunu görüntüleyebilir ve yaklaşan ya da gecikmiş ödemelerinizi görebilirsiniz.

Nakit, çek ya da senet olması fark etmeksizin kasanıza giren çıkan tüm akışı takip edebilirsiniz. Banka hesaplarınız ile entegre edilebilen Bizim Hesap’ta bulunan kasa raporu sayesinde tüm bu dinamiği güncel olarak analiz edebilirsiniz.

Tüm bu raporlama işlemleri sayesinde gelir-gider dengesini koruyabilir, gecikmelerden muaf kalabilirsiniz. Üstelik tek panel üzerinden gerçekleştirebileceğiniz takip işlemleri için ayrı ayrı işlem yapmanıza da gerek yok. Bizim Hesap’ta ulaşabileceğiniz tüm raporlar hakkında daha fazla bilgi için şimdi inceleyin.

Siz de hemen Bizim Hesaplı olun, rahat edin.

Hemen Tanışalım

BizimHesap ile şirketinizin Ön Muhasebe, e-Fatura, e-Arşiv ve tüm e-Ticaret operasyonunu tek platform üzerinden verimli bir şekilde yönetebilirsiniz.