22.10.2020

İleti Yönetim Sistemi (İYS) Nedir?

İleti Yönetim Sistemi (İYS) Nedir?

En çok bankalarla ve telekomünikasyon hizmet sağlayıcıları ile bilenen elektronik iletiler işletmeler tarafından da sık sık kullanılıyor. Ancak artık bu konuyla ilgili yeni bir düzenleme söz konusu.

Gelen e-postalar, SMS’ler ve pek çok elektronik pazarlama aracı ile ulaşan bilgi ya da mesajlar kullanıcıların verilerinin kullanılması için hali hazırda onay gerektiriyor. Bununla birlikte şimdi yeni bir düzenleme daha gelmiş bulunuyor.

İleti Yönetim Sistemi yani İYS, 1 Mayıs 2015 tarihinde yürürlüğe girmişti. İYS, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nce sunulan ticari elektronik ileti izinlerinin yönetildiği bir web platformudur.

Bu platform hizmet sağlayan tarafların alıcılara gönderdikleri arama, SMS, e-posta gibi iletiler için gereken izinleri alıp sakladıkları, yönetebildikleri; alıcıların ise onay yada ret hakkını kullanabildiği, ticari elektronik ileti şikayetlerini iletebilmesine ve yönetebilmesine olanak sağlayan, güvenlik standarlarına sahip ulusal bir veri tabanı sistemidir.

Ticari Elektronik İleti Nedir?

Gerçek ya da tüzel kişilerin faaliyetleri kapsamında tanıtımını yapmak istedikleri ürün ya da hizmetleri ile ilgili olarak ya da marka bilinirliklerini artırmak için elektronik iletişim araçlarıyla yaptıkları her türlü ticari iletişim ticari elektronik ileti olarak adlandırılır. Bu iletiler onay gerektirenler ve onay gerektirmeyenler olarak ikiye ayrılır:

Onay Gerektirenler:

  • Gerçek ya da tüzel kişiler tarafından ticari faaliyetler kapsamında, ürün ya da hizmetlerini tanıtmak, bilinirliklerini artırmak amacıyla elektronik iletişim araçlarıyla yapılan her türlü ticari iletişim,
  • Kutlama, tebrik veya temenni kapsamında, işletmelerin marka bilinirliklerini artırmaya yönelik ticari elektronik iletişimleri,
  • Memnuniyet ya da anket gönderimleri için onay zorunluluğu vardır.

Onay Gerektirmeyenler:

  • Devam eden abonelik, üyelik veya ortaklık durumu ile tahsilat, borç hatırlatma,
  • Bilgi güncelleme,
  • Satın alma ya da teslimat vb. durumlara ilişkin bilgi içeren iletiler için onay zorunluluğu yoktur.

Hizmet Sağlayıcılar ve Alıcılar Kimlerdir?

Aslında hepimiz bu gibi iletileri alıyoruz. Gerek tanıtım yapmak isteyen, gerek kampanya duyurularından haberdar etmek isteyen tüm kuruluş, şirket ve işletmeler bu gibi iletileri göndermektedir. Ancak tanımına baktığımızda ise hizmet sağlayıcı; telefon, çağrı merkezi, otomatik arama makinesi, akıllı ses kaydedici sistem, e-posta, SMS gibi iletişim araçlarını kullanarak veri, ses ve görüntü iletilerini elektronik ortamda gerçekleştiren gerçek ya da tüzel kişilerdir.

Alıcı ise çok kısaca bu iletileri alan kişilerdir. Alıcıların bu iletileri almaları ya da almaya devam etmeleri için izinlerinin olması gerekir. Bu yüzden de alıcılar dilerse izinlerini tek bir hesaptan yönetebilir, kolay ve hızlı bir şekilde aldıkları iletilerle ilgili olarak izin durumlarını değiştirebilir ya da şikayette bulunabilirler.

Tacir veya Esnaf Kimlerdir?

Mevzuatta tacir veya esnaf olarak nitelenen kişi alıcıdır. Bir kişinin iletişim adresinin İleti Yönetim Sistemi’ne bireysel ve tacir özelliği ile kaydedilmesi mümkündür. Tacir yada esnaf olan kişilerin ticari elektronik iletiler için önceden onayına ihtiyaç yoktur. Ancak yine bu kişilerin reddetme hakkı saklı tutulduğu için izinler de İYS’ye aktarılmalıdır.

İYS’de İş Ortakları Kimlerdir?

İleti Yönetim Sistemi’nin iş ortakları belirlenen entegratör firmalardır. Bu firmalar API lisansı kullanımı ve canlı ortama erişim hakkına sahiptir ve müşterilerinin İYS hizmetlerini kullanılmasına imkan verirler.

Yeni gelen düzenleme 1 Aralık 2020 tarihine kadar mevcut alıcı izinlerinin “Hizmet Sağlayıcı İşletmeler” tarafından İleti Yönetim Sistemi’ne aktarılmasını zorunlu kılıyor. Aktarılmayan izinler ise geçersiz sayılıyor. Bu sebeple hedef kitleniz için kurgulayacağınız duyuru ya da tanıtımlar için izinlerin aktarımının kontrolünü yapmanızda fayda bulunuyor.

Hemen Tanışalım

BizimHesap ile şirketinizin Ön Muhasebe, e-Fatura, e-Arşiv ve tüm e-Ticaret operasyonunu tek platform üzerinden verimli bir şekilde yönetebilirsiniz.