01.04.2019

Hangi Şirketler Dijital Pazarlama Yapmalıdır?

Hangi Şirketler Dijital Pazarlama Yapmalıdır?

Teknolojinin gün geçtikçe gelişmesiyle beraber, pazarlama alışkanlıkları da farklılaştı ve yeni stratejiler ortaya çıkmaya başladı. İnternetin hayatımızın her noktasında yer almasıyla beraber artık birçok marka ve firma dijital pazarlama olgusuyla tanışmaya başladı. Peki hangi şirketler dijital pazarlama yapmalıdır? Bu sorunun cevabı bize kalırsa tüm şirketler olmalıdır. İster küçük ister büyük ölçekli bir şirket olsun, günümüz şartlarında ayakta kalınmak isteniyorsa dijital pazarlamaya ağırlık verilmesi gerekmektedir. Çünkü internet üzerinden yapılan reklam ve pazarlamalar sayesinde hedef kitleye ulaşmak hem daha hızlı ve daha kolay, hem de az maliyetli ve daha çok ölçülebilir olmaktadır.

Dijital Pazarlamanın Geleneksel Pazarlamadan Farkı

Geleneksel pazarlamada reklam; basılı yayınlar, televizyon, telefon gibi araçlarla yapılmaktadır ve bunların etki alanları oldukça sınırlıdır. Ama dijital pazarlama, geleneksel pazarlamanın aksine etki alanı oldukça geniş stratejileri kapsamaktadır. Dijital pazarlama; maliyet, zaman, kapsam, kullanılabilirlik gibi açılardan daha faydalı ve avantajlıdır. Dijital pazarlama, günümüzde geniş bir kitleye uygun bütçelerle hitap etmeyi sağlamaktadır. Üstelik dijital pazarlamanın etkilerinin ölçülebilirdir. Bununla beraber dijital pazarlama, geleneksel pazarlamanın aksine tek taraflı değil de interaktif bir iletişim kurar. Bu da firmaların aldıkları geri bildirimler aracılığıyla kendilerini geliştirmelerini sağlar.

Neden Dijital Pazarlama Yapılmalıdır?

Günümüzde moda, inşaat, emlak, eğitim, reklam, teknoloji ve daha birçok alanda faaliyet gösteren firmalar, dijital pazarlama yapmalıdır. Hatta tüm sektörlerde varlık göstermeye çalışan şirketler artık günümüz teknolojilerine uyum sağlayarak dijital pazarlama yapmalıdır. Peki bu pazarlama yöntemlerinin avantajları nelerdir?

 • Dijital pazarlama interaktif yöntemleri içerir, kullanıcılardan geri bildirim alınır,
 • Daha geniş bir hedef kitleye daha hızlı ve kolay bir biçimde ulaşmak mümkündür,
 • Reklam verme maliyetlerini ciddi oranda düşürür,
 • Samimi bir dil kullanılır, müşteriye güven verir,
 • Yenilikçidir, kullanıcılara zengin deneyim imkanları sunar,
 • Ölçülebilirdir, bu nedenle reklam stratejisi sürekli olarak olumlu anlamda yenilenebilir,
 • Hem küçük hem de büyük ölçekli firmalar için uygundur,
 • Esnek iletişim kurmayı sağlar,
 • Müşteri hakkında bilgi edinmek mümkündür, bu sayede reklamlar daha etkili bir biçimde hazırlanabilir,
 • Müşteri davranışları analiz edilebilir,
 • Re-marketing (yeniden pazarlama) şansı sunar

Günümüzün en önemli reklam kanallarından birisi dijital pazarlamadır. Eğer bu devirde firmanızın ve markanızın ismini duyurmak ve daha geniş bir kitleye ulaşmak istiyorsanız mutlaka dijital pazarlamanın avantajlarından yararlanmalısınız.

Hemen Tanışalım

BizimHesap ile şirketinizin Ön Muhasebe, e-Fatura, e-Arşiv ve tüm e-Ticaret operasyonunu tek platform üzerinden verimli bir şekilde yönetebilirsiniz.