27.12.2021

Cari Hesap Programı Nasıl Kullanılır?

Cari Hesap Programı Nasıl Kullanılır?

İşletmenizin ticari faaliyetlerini en etkili ve doğru şekilde kontrol altında tutabilmek için ihtiyacınız olan cari hesap takibi Bizim Hesap ile çok kolay!

Müşterileriniz ve tedarikçilerinizle aranızdaki ticari faaliyetleri cari hesap sayesinde daha kolay bir şekilde ilerletebilmeniz mümkündür. Bununla birlikte cari hesap kontrolünün önemi de bu açıdan bakıldığı zaman oldukça büyüktür. Bu hesapların doğru bir şekilde takip edilmemesi sizi yüklü ödemelerin altına sokabileceği gibi alacağınız önemli ödemelerin gecikmesine de neden olabilir. 

Cari Hesap Nedir?

Bir şirketin tedarikçi ve müşterileri arasında olan tüm hesapların toplandığı hesaba cari hesap denir. Şirketlerin birbirleri arasında mal ya da hizmet alım satımı yapmaları borç ve alacak ilişkisinin devamlı olmasına sebep oluyorsa cari hesap sayesinde şirketler birbirlerinden her alım yaptıkları sırada ödeme yapmazlar. Bunun yerine cari hesap takibi ile hesap kesim tarihinde fatura tutarı kadar toplu halde ödeme geçerler.

Cari Hesap Takibi Nasıl Yapılır?

Cari hesap programı olmadan önce insanlar cari hesap defteri tutarak işlemlerini kayıt altına alıyorlardı. Bu defterlerde 3 ana bölüm yer alırdı: Alacaklı borçları, satıcı borçları ve vergi gibi borçlar ile alacakların bulunduğu bölüm. Ancak hesap kaydını bu şekilde tutmak elbette çok zor bir yöntemdi.

Defterler ile tutulan cari hesapları excel programları takip etti. Bu programlar ile görece işler daha kolaylaşmış ve bazı şeyleri otomatik olarak yapabilmek mümkün olsa da tamamen otomatik bir sistem söz konusu olamıyor ve büyük şirketler için durum karışık bir hale geliyordu.

Son olarak, teknoloji ile birlikte geliştirilen cari hesap programları ise işlerin çok daha hızlı ve hatasız işlemesini sağladı. Kullanımı kolay, erişilebilirliği daha geniş kapsamlı olan, bilgilerin bulut teknolojisi ile saklanabildiği cari hesap programları sayesinde yapılacak işlemler de azaldı. Bizim Hesap’ta bu programlarda biri olarak karşımıza çıkıyor. Bizim Hesap ile cari hesaplarınızı takip edebilir, istediğini zamanda ve yerde işletmenizin finansal durumunu takip edip yönetebilirsiniz. Bizim Hesap kolay cari hesap takibi sağlayarak işlerinizi kolaylaştırır. Ayrıca bu işlemleri raporlaştırabilir ve kesintisiz bir şekilde sisteme her zaman ve her yerde erişim sağlayabilrisiniz. Siz de Bizim Hesap’ın Online Cari Hesap Takibi özelliğini keşfedin. Bununla beraber cari hesap takibinin nasıl yapılacağına dair daha fazla bilgi için ise bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Cari Hesap Programı ile Gerçekleştirilebilecek İşlemler Nelerdir?

Bizim Hesap, kullanımı kolay arayüzü sayesinde cari hesap takip işlemleriniz için çok kolay bir yöntem sunuyor. 

Müşteri ve tedarikçilerinizin bilgilerini yalnızca bir kere sisteme girmeniz yeterli olup daha sonra dilediğiniz yerden ve her müşteri ya da tedarikçi özelinde, bakiyesi olanların tümünü görüntüleyebilir ve mevcut durumu kontrol edebilirsiniz.

Bizim Hesap’ta e-Fatura kestiğiniz anda cari hesap da güncellenir. Bunun için ayrıca bir işlem yapmanıza gerek kalmaz. Bu sayede de hiçbir alım ya da satım işlemi atlanmadan cari hesabınız otomatik olarak güncellenmiş olur. 

Bir tahsilat ya da ödemenin zamanı geldiğinde Bizim Hesap sayesinde otomatik olarak size bir hatırlatma gelir. Bu sayede sürekli kontrol etmek zorunda kalmaz ve yaklaşan tahsilat ya da ödemeleriniz için müşteri ve tedarikçilerinizle zor bir durumda kalmadan iletişime geçebilirsiniz.

Mutabakat mektubu göndermek de Bizim Hesap Ön Muhasebe Programında çok kolaydır. Cari hesap takibi açısından önemli olan bu işlemi tek bir tıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Cari hesaplarınıza gireceğiniz ödemeler için de Bizim Hesap’ın sunduğu çek, senet ya da nakit seçeneklerinden size uygun olanını seçerek işlem kaydını yapabilirsiniz.

Kullanımı kolay arayüzü, iOS ve Android işletim sistemleri ile uyumlu olan mobil uygulamaları sayesinde Bizim Hesap’a hemen geçin, cari hesap takibinizi kolaylıkla ve dilediğiniz zaman yapın. 

Hemen Tanışalım

BizimHesap ile şirketinizin Ön Muhasebe, e-Fatura, e-Arşiv ve tüm e-Ticaret operasyonunu tek platform üzerinden verimli bir şekilde yönetebilirsiniz.