20.05.2020

Cari Hesap Takibi Nasıl Yapılır?

Cari Hesap

Gelir ve gider takibinin doğru yapılmadığı bir işletmede başarının söz konusu olması mümkün değildir. Bu sebeple cari hesap yönetimi de işletme sahipleri için son derece önemli bir konudur.

Hem rekabetin gün geçtikçe artması hem de rakiplerin sayısının artması işletmelerin tüm işlemlerini titizlikle yürütmesini zorunlu kılıyor. Bu açıdan bakıldığında ise cari hesaplar ve takiplerinin yapılması da büyük bir önem taşıyor. Siz de işletmenizin mali dengesini her zaman sağlıklı bir şekilde korumak için cari hesaplarınızın takibini Bizim Hesap ile kolayca yapabilirsiniz.

Cari Hesap Nedir?

Cari hesap tanımı Ticaret Kanunu’nun 87. Maddesine göre “İki kimsenin para, mal, hizmet ve diğer hususlardan dolayı birbirlerindeki alacaklarını ayrı ayrı istemekten karşılıklı olarak vazgeçip, bunları kalem kalem zimmet ve matlup şekline çevirerek hesabın kesilmesinden çıkacak bakiyeyi isteyebileceklerine dair bulunan mukavele” şeklinde tanımlanıyor.

Bunu daha basit bir dille ifade etmek gerekirse de işletmelerin tedarikçileri ve müşterileri arasında geçen tüm işlemlerin toplandığı hesaptır. Müşterilerinize yaptığınız satışlar sonrası alacak yazmanız, fatura kesmeniz, tahsilat yapmanız gibi tedarikçileriniz için de tedarikçinizden de alacağınız malların ya da hizmetlerin karşılığında yapacağınız ödemelerin tümü cari hesap altında toplanır.

Bu bağlamda cari hesap aslında işletmenizin mali dengesini korumak, unutulmuş ya da vadesi gecikmiş ödemeler yüzünden zor durumlar yaşamamak, kar oranlarınızın korunması açısından takibinde olmanız gereken hesabınızdır.

Cari hesapların takibini bir deftere not alabilir, excel dosyasında tutabilir, bir personelin sorumluluğuna verebilirsiniz. Ancak bütün bu yöntemler hataya da açıktır. Yazarak not almak size vakit kaybettireceği gibi geriye dönük kontrollerinizde de pratik bir yöntem sağlamaz. Aynı şekilde excel dosyası tutmak bazı otomatik kontrollerin yapılmasını kolaylaştırsa da sistemli bir takip için yine manuel olarak müdahalede bulunmanız gerekir. Tüm bunlar düşünüldüğü zaman kontrolü çok daha kolay ve ihtiyaçlarınıza uygun bir araç kullanmanız gerekir.

Bizim Hesap ile Cari Hesaplarınız Kontrol Altında

İşletmenizin başarılı bir şekilde kök salması ve büyümesi için takibini gerçekleştirmek zorunda olduğunuz cari hesaplar için geleneksel ya da alışılmış yöntemlerin dışında bir yol seçebilirsiniz. Her şeyin elektronik bir ortama taşındığı son yıllarda siz de kendiniz için en pratik yöntemleri teknolojinin sunduğu çözümlerle bulabilirsiniz. Bizim Hesap tam da böyle bir yöntem sunuyor.

Bizim Hesap sayesinde kolay bir şekilde müşteri ve tedarikçi kontrolü yapabilirsiniz. Sisteme kaydettiğiniz her müşteri ve tedarikçi için bakiyesi olanları listeleyebilirsiniz. Bununla birlikte müşteri ve tedarikçilerin her birinin özelinde bakiye kontrolünü de gerçekleştirebilirsiniz.

Bizim Hesap cari hesap yönetimi ile bakiyenizi manuel olarak güncellemek zorunda kalmazsınız. Oluşturduğunu her bir e-fatura sonrasında sistem bunu otomatik olarak günceller ve sizin de her işlem için tek tek güncelleme yapmanıza gerek kalmaz.

Otomatik hatırlatma özelliği sayesinde her şeyi not etmeye ya da hatırlatıcılar kullanmanıza da ihtiyacınız yok. Bizim Hesap cari hesap yönetimi sayesinde vakti gelmiş olan her ödeme size otomatik olarak hatırlatılır. Bununla birlikte müşteri ve tedarikçilerinizin yapması gereken ödemeler de hatırlatılır ve dilerseniz onlara da birer hatırlatma e-postası otomatik olarak gönderilir.

Mutabakat mektuplarını da yine Bizim Hesap ile oluşturabilirsiniz. Gerek müşterilerinize gerekse tedarikçilerinize Bizim Hesap üzerinden tek tıkla mutabakat mektubu yollayabilirsiniz.

Cari hesaplarınız için farklı ödeme yöntemleri de belirleyebilirsiniz. Dilerseniz nakit, dilerseniz çek ya da senet olarak seçeceğiniz yöntemler ile tahsilat ve ödemelerinizin yöntemlerini de seçebilirsiniz.

Şimdi Büyüme Zamanı

Bizim Hesap’ta cari hesap yönetimi sayesinde ödeme ve tahsilatlarınızın takibini yapmak artık çok kolay! Bizim Hesap ile cari hesabınıza internet olan her yerden erişebilir, dilerseniz iOS ya da Android uygulamaları indirerek dilediğiniz mobil cihaz üzerinden de kullanabilirsiniz.

Kullanımı kolay arayüzü, size her daim destek veren uzman ekibi ile Bizim Hesap işlerinizi kolayca halledebilmenizi sağlıyor. Siz de hemen 30 günlük deneme süresinden faydalanarak Bizim Hesap’ın diğer birçok özelliği yanında cari hesap yönetimi özelliğini de deneyin. Online Ön Muhasebe Programı Bizim Hesap’ın müşterilerine sunduğu tüm özellikleri şimdi inceleyin!

Hemen Tanışalım

Hemen Tanışalım

Bizim Hesap ile şirketinizin Ön Muhasebe, E-Fatura, E-Arşiv ve tüm e-ticaret operasyonunu tek platform üzerinden verimli bir şekilde yönetebilirsiniz.

Bizim Hesap ile şirketinizin Ön Muhasebe, E-Fatura, E-Arşiv ve tüm e-ticaret operasyonunu tek platform üzerinden verimli bir şekilde yönetebilirsiniz.

30 Gün Ücretsiz Deneyin