29.03.2021

31 Mart Yıllık Gelir Vergisi Beyanı Dönemi

31 Mart Yıllık Gelir Vergisi Beyanı Dönemi

Gelir vergisi ödemeleri yaklaşırken mükelleflerin de herhangi bir cezai işleme maruz kalmamaları için zamanında ödeme yapmaları gerekiyor. Her yıl ve yılda iki taksit halinde ödenen gelir vergisinin ilk taksiti için ödeme zamanı yaklaşıyor. Gelir vergisi ile ilgili dikkat edilmesi gereken önemli hususları bu yazımızda sizler için toparladık.

Gelir Vergisi Nasıl Belirlenir?

Gelir vergisi, kişilerin gelirleri üzerinden elde edilir. Ticari, zirai ya da mesleki olarak kişinin bir yıl içindeki geliri üzerinden hesaplanır. Kişinin elde ettiği gelire göre gelir vergisi oranları da değişir. Bu oranlar her yıl Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından düzenlenir ve yeniden belirlenir. Yani bir kişinin gelir vergisi ödemesi hem kazancına hem de bulunduğumuz yılda belirlenmiş oranlara göre değişmektedir.

Gelir vergisine tabi olan kazançlar ise aşağıdaki gibidir;

  • Ticari faaliyetlerden elde edilen kazançlar,
  • Zirai faaliyetlerden elde edilen kazançlar,
  • Ücretler,
  • Serbest meslek faaliyetlerinden elde edilen kazançlar,
  • Gayrimenkul sermaye kazançları,
  • Menkul sermaye kazançları,
  • Bunların haricindeki kazançlar,

Bu kazançlardan herhangi birinden gelir elde etmeniz halinde sizin de gelir vergisi mükellefi olduğunuzu söyleyebiliriz.

Gelir Vergisi Ödemeleri

İlk taksitin 31 Mart günü olduğu ve 2020 yılı takvimine ait olan gelir vergisi ödemeleri de artık eskisi gibi değil. Dijitalleşmenin getirdiği kolaylık sayesinde vergi dairelerine ya da bankalara gitme devri kapanmış bulunuyor. Gelir İdare Başkanlığı’nın Hazır Beyan Sistemi üzerinden her gelir vergisi mükellefi beyanlarını gönderebiliyor. Bununla birlikte vergilerin ödemesi de yine GİB dijital portal üzerinden kolaylıkla gerçekleştirilebiliyor.

GİB portalı üzerinde bulunan Hazır Beyan Sistemi üzerinden anlaşmalı banka kartlarına sahip olan gelir vergisi mükellefleri kira, ücret, menkul sermaye iradı gibi kazançlardan elde ettikleri gelirler için belirlenmiş olan vergiyi ödeyebilirler. Bununla birlikte herhangi bir sebepten ötürü fiziksel kanallardan ödeme yapmak isteyen vergi mükellefleri ise anlaşmalı bankaların listesine ve vergi dairelerinin listesine yine GİB üzerinden ulaşabilirler.

2020 yılı takvimine ait olan gelir vergisinin ilk taksiti damga vergisi ile birlikte 1-31 Mart 2021 tarihleri arasında ödenmelidir. Bunun için son gün ise 31 Mart Çarşamba akşamıdır.

Aynı şekilde 2020 yılı takvimine ait olan gelir vergisinin ikinci taksiti ise 1-31 Temmuz 2021 tarihleri arasında ödenmelidir. Son günü 31 Temmuz olması gereken gelir vergisi ikinci taksit ödemesi, bu sene 31 Temmuz resmi tatile geldiği için 2 Ağustos 2021 tarihine kadar uzatılmıştır.

Şimdiden bu tarihleri ajandanıza not almak ya da ödemeleri daha iyi bir şekilde takip edebilmek için online ön muhasebe programı kullanabilirsiniz. Bu şekilde işlemlerinizi çok daha sistematik bir şekilde kayıt halinde tutabilirsiniz. Bizim Hesap gelir gider özelliği sayesinde tüm ödemelerinizi kolaylıkla takip edebilir, takvim özelliği sayesinde de oluşturduğunuz özel notlarınız, ödemeleriniz için hatırlatıcı ücretsiz SMS alabilirsiniz. BizimHesap ile tüm işlemlerinizi geciktirmeden, online olarak takip edin!

Hemen Tanışalım

BizimHesap ile şirketinizin Ön Muhasebe, e-Fatura, e-Arşiv ve tüm e-Ticaret operasyonunu tek platform üzerinden verimli bir şekilde yönetebilirsiniz.