05.07.2024

UTTS Kaydı Olmayan Şirketler Akaryakıt Harcamalarını Gider Gösteremeyecek!

UTTS Kaydı Olmayan Şirketler Akaryakıt Harcamalarını Gider Gösteremeyecek!

Türkiye’de trafiğe kayıtlı 29 milyon taşıtın olduğu, vergi mükelleflerinin ise 8 milyona yakın taşıtın akaryakıt harcamalarını gider göstererek vergi indirimi elde ettiği tahmin ediliyor. Akaryakıt harcamaları şirketler için en büyük gider kalemleri arasında yer alıyor. Bu nedenle de şirketler akaryakıt harcaması yaptığında gider olarak göstermek istiyor.

Vergi kaçakçılığının ve usulsüz fatura kullanımının önüne geçmek isteyen Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) ise Ulusal Taşıt Tanıma Sistemi’ni geliştirerek (UTTS) akaryakıt sektöründe önemli bir yeniliğe imza atıyor.

Ulusal Taşıt Tanıma Sistemi (UTTS) Nedir?

UTTS, akaryakıt istasyonlarında gerçekleştirilen akaryakıt satış işlemlerinde pompalara bağlı bulunan ödeme kaydedici cihazlara taşıt plaka bilgilerinin otomatik aktarılmasını sağlayan yeni ve teknolojik bir sistemdir.

Sistem Nasıl Çalışacak?

UTTS’nin kurulum ve işletme görevi Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak. Akaryakıt istasyonlarında pompa tabancasına takılan taşıt tanıma okuyucu cihaz, şifre çözümleme işlemlerini güvenlikli haberleşme anahtarı ile yapacak. Böylece UTTS’ye kayıtlı araçların yakıt dolum işlemlerinde plaka bilgisi otomatik olarak ödeme kaydedici cihaza aktarılacak. Bu bilgiler fatura ve satış verilerine işlenecek.

İstasyonlarda Elle Plaka Bilgisi Girmek Tarihe Karışıyor

Mevcut sistemde, akaryakıt dolumu sırasında aracın plaka bilgisi istasyon görevlisi tarafından manuel giriliyordu. Bu yöntemle, sisteme ait olmayan plaka bilgileri girilerek usulsüz faturalar oluşturulabiliyordu. UTTS ile birlikte bu tür işlemler artık sona erecek. Araçların yakıt depo girişlerine takılacak olan Taşıt Tanıma Birimi (TTB) sayesinde, aracın sahiplik ve plaka bilgisi otomatik olarak kayıt altına alınacak.

Sisteme Neden İhtiyaç Duyuldu?

Uygulamadaki boşluktan faydalanmak isteyen bazı mükellefler kullanmadıkları ya da kullandıklarından fazla akaryakıt faturası alıyor, bu faturaları gider olarak gösteriyor, dolayısıyla devlete daha az vergi ödüyorlardı. Yapılan araştırmalara göre hazine her yıl yaklaşık 15 Milyar TL vergi kaybına uğruyordu. Kayıt dışı ekonomi ile etkin bir şekilde mücadele etmek isteyen Gelir İdaresi Başkanlığı UTTS ile 2025 yılının başından itibaren bu sorunu çözmeyi, önemli bir gelir kalemine daha sahip olmayı hedefliyor.

UTTS Hangi İşletmeler İçin Zorunlu?

UTTS, vergi mükellefi olan tüm kişi ve kuruluşlar için zorunlu olacak. Şirketinize ait araçların ya da kiraladığınız araçların yasayla sisteme tanımlanması zorunlu hale getirildi. 

Sistem Ne zaman Başlayacak?

UTTS’nin uygulama genel tebliği, Resmi Gazete’nin 5 Ekim 2023 tarihli sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. 31 Aralık 2024’ten sonra UTTS’den düzenlenmeyen belgeler, vergi kanunları bakımından hiç düzenlenmemiş sayılacak ve vergi indirimine konu edilemeyecek.

Ne Yapmanız Gerekiyor?

Şirketiniz için kiraladığınız ya da işletmenizin doğrudan sahibi olduğu taşıtlara Taşıt Tanıma Birimi (TTB) taktırmanız gerekiyor. Söz konusu montaj işlemi sadece Darphane tarafından yetkilendirilecek Taşıt Montaj Firmaları tarafından gerçekleştirilebilecek. Yasanın yürürlüğe girmesiyle çok sayıda motorlu taşıt yetkili servisinin ve özel servislerin Taşıt Montaj Firması olmak için başvuracağı tahmin ediliyor.

TTB Cihazı Taşıttan Söküldüğünde Kullanılamaz Hale Gelecek

Taşıt Tanıma Birimi araçtan söküldüğünde kullanılmayacak ve yeniden taktırılması gerekecek. Ayrıca, taşıtların sahiplik ve/veya plaka bilgilerinin değişmesi durumunda da taşıtlara yeni TTB takılacağı açıklandı.

Bizim Hesap Kullanıcılarının OPET’te Ayrıcalıklı Olduğunu Biliyor musunuz?

Masrafmatik entegrasyonu ile Opet’ten aldığınız yakıtların ödeme bilgilerini Bizim Hesap’tan topluca alabilir, tek tek giriş yapmadan hesabınızı yönetebilirsiniz.

Kolay Yakıt

Opet istasyonlarında aracınızdan inmeden akaryakıt alım işlemlerinizi kolay ve konforlu bir şekilde tamamlayabilirsiniz. 

Filo Takibi 

Şirketinize tanımlı araçların aldıkları yakıt miktarını ve konum bilgilerini anlık olarak takip edebilirsiniz.

Günlük İşlem Limiti

Tanımlı araçlarınız için günlük yakıt alım limiti belirleyebilirsiniz. 

Otomatik Muhasebe 

Yakıt harcamalarınıza ilişkin faturalarınızı 15 günde bir toplu alarak masraflarınızı otomatik olarak muhasebeleştirebilirsiniz. 

Eğer siz de işletmenize ait akaryakıt masraflarını gider olarak göstermek istiyorsanız, 31 Aralık 2024’e kadar araçlarınızı yeni sisteme entegre ettirmeyi unutmayın.

Ulusal Taşıt Tanıma Sistemi hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz https://utts.gov.tradresini ziyaret edebilirisiniz.

Hemen Tanışalım

BizimHesap ile şirketinizin Ön Muhasebe, e-Fatura, e-Arşiv ve tüm e-Ticaret operasyonunu tek platform üzerinden verimli bir şekilde yönetebilirsiniz.