01.11.2022

Trendyol’da Satış Yaparken Bilinmesi Gerekenler

Trendyol’da Satış Yaparken Bilinmesi Gerekenler

Siz de daha geniş bir müşteri kitlesine ulaşmak için Trendyol’da mağaza açtıysanız satış yapmak için bunları bilmelisiniz. 

Trendyol, binlerce mağazanın yer aldığı, kendi içinde de rekabet gücü yüksek bir pazaryeridir. Dolayısıyla da burada yer alarak daha geniş bir kitleye ulaşmanız doğrudan çok fazla satış yapacağınız anlamına gelmiyor. Ancak bazı detaylara dikkat ederek rakiplerinizin önüne geçmeniz de mümkün.

Doğru Ürünleri Seçin

Ürün seçimi oldukça kritik bir konu. Ne kadar kazanç elde etmek istiyorsanız buna uygun, bu kazancı elde etmenizi sağlayacak olan ürünleri tercih etmeniz gerekecektir. Bununla birlikte ürün listeleme konusu da yine satışlarınıza etki edecektir. Ürünle ilgili doğru bilginin yer alması, doğru başlık seçimi, doğru barkod seçimi gibi kriterler daha baştan avantaj elde etmenizi sağlar.

Arama Motoru Optimizasyonunu Önemseyin

Trendyol, milyonları bulan reklam bütçesi ile elbette sizin de pazarlama faaliyetinize katkıda bulunmuş oluyor. Ancak SEO kurallarının bu reklam bütçeleriyle ilgisi yoktur. Tamamen arama motorlarının sahip olduğu algoritmalara tabi olan kurallar bütünüdür. Bir kullanıcının bir arama motoru üzerinden yapacağı aramada Trendyol mağazanızın görünmesi için ürün başlığı, ürün içerik metni, ürün fotoğrafları başta olmak üzere SEO kurallarına uygun olarak ürünlerinizi mağazanıza girmeniz gerekir.

Buybox’ı Elde Edin

Trendyol’da değil, neredeyse tüm pazaryerlerinde olan bu özellik sayesinde satışlarınızı daha fazla arttırmanız mümkün. Buybox, aynı ürünü satan farklı satıcılar arasından algoritma metrikleriyle belirlenen maksimum faydayı sağlayan satıcıyı daha önde gösteren bir özelliktir. Bu sayede sattığınız ürün bazında rekabet avantajı elde etmenizi sağlamaktadır.

Mağaza Puanınızı Yüksek Tutun

Mağaza puanı, her zaman müşteri memnuniyeti göz önünde bulundurularak belirlenir. Dolayısıyla da Trendyol’da satış yaparken mağaza puanınızı yüksek tutmak için öncelikle müşterilerinizi memnun etmeye odaklanmanız gerekmektedir. Bunun için de siparişleri kargoya verme süresi, gerekli durumlarda iletişime geçme, satış sonrası gelen yorumları yakından incelemek gibi işlemler önem kazanıyor. 

Ürün Fiyatlandırmalarını Dikkatle Yapın

Fiyat politikanız satışlarınız açısından oldukça önemlidir. Elbette fiyatları belirlerken Trendyol’un ürün satışından alacağı komisyon bedelini de düşünmek zorundasınız. Bununla birlikte müşteriler açısından bakıldığı zaman bazen 10 lira gibi ufacık bir farkın dahi satış kaçırmanıza ya da satış yapmanıza faydası olabilir. Tüm giderleriniz ve komisyon bedelinizle birlikte düşünüldüğü zaman rakiplerinize karşı avantaj elde edeceğiniz bir fiyat politikası belirlemeniz satışlarınızın artmasına yardımcı olacaktır.

Operasyon Yönetimini Sıkı Tutun

Hali hazırda fiziksel bir mağazanız ya da bir internet siteniz bulunuyorsa Trendyol’daki mağazanızı yönetmek ekstra bir iş yüküne sebep olacaktır. Ancak en azından bazı işlemleri çok daha hızlı ve kolayca halletmek için Bizim Hesap ile çalışabilirsiniz. Ücretsiz pazaryeri entegrasyonu sayesinde ürün stok bilgileri, fiyat güncellemeleri, kargo takipleri, fatura işlemlerini tek bir yönetici panelinde toplayabilirsiniz. Bu sayede ana işinize daha fazla odaklanabilir, fazla iş yükü sebebiyle yapılması muhtemel hataların önüne geçebilirsiniz.

Siz de Trendyol’da mağazanızı açıp daha geniş bir kitleye ulaşarak satış yaparken işinizi kolaylaştırmak için hemen Bizim Hesap ile çalışmaya başlayın! 

Hemen Tanışalım

BizimHesap ile şirketinizin Ön Muhasebe, e-Fatura, e-Arşiv ve tüm e-Ticaret operasyonunu tek platform üzerinden verimli bir şekilde yönetebilirsiniz.