28.01.2019

Muhasebenin Dijital Dönüşümü ve Mali Mühendislik

Muhasebenin Dijital Dönüşümü ve Mali Mühendislik

Teknolojinin önünü alamadığımız bir şekilde hızla gelişmesi, birçok farklı meslek grubunu da olumlu anlamda etkiliyor. Bu meslek gruplarından birisi de muhasebeciler. Muhasebenin dijital dönüşümü ile beraber, mali müşavirlerin hayatlarında birçok şey değişiyor ve bu değişim tamamen onların faydasına.

Her ne kadar teknoloji kullanmaktan korkan insanlar olsa da aslında dijital dönüşüme ayak uydurabildiğimiz zaman mesleklerimizin daha kolay bir hale geleceğini de görmemiz mümkün. Dijital dönüşümle birlikte geleceğini düşündüğümüz zorluklar ve riskler öngörülemez olsa da bu yönde kendimizi geliştirdiğimiz sürece, süreci olumlu noktaya çevirmek hiç de zor değil. Bu sebeple dijital devrimle beraber, mesleklerini korumak ve daha da geliştirmek isteyen herkes yeni büyüme modellerine ayak uydurmalı ve bu modelleri farklı becerilere dönüştürmek için kullanmalıdır.

DEĞİŞİKLİKLER NELER?

Muhasebenin dijitalleşme yolunda karşılaştığı değişimler genellikle Blockchain, bulut sistemleri, big data, yapay zeka ya da endüstri 4.0 gibi teknolojik temellerde ilerlemektedir. Hal böyle olunca da muhasebe işlemleri robotik muhasebe programları tarafından oldukça kolay bir biçimde yapılabilmektedir. Manuel muhasebe işlemlerinin aksine dijital muhasebe sayesinde muhasebeciler hem zamandan tasarruf etmekte hem de hata payını inanılmaz derecede azaltmaktadır. Bununla beraber kendisine zaman ayırabilen çalışanlar, daha değerli işlere odaklanmayı da başaracaktır.

MALİ MÜHENDİSLİK NEDİR?

Dijitalleşme süreci ile beraber, iş modelleri farklılaşarak içerisinde farklı dinamikleri barındırmaya başlamıştır. Hal böyle olunca muhasebe mesleğini de geliştirmek için farklı yollar keşfetmek gerekmektedir. Bu yollardan birisi “Mali mühendislik” adını verdiğimiz bir kavramdır. Muhasebe mesleğinin dijitalleşme sürecine entegre olmasını ifade eden mali mühendislik modeli ile bilgi ve iletişim teknolojilerinden en üst seviyede yararlanmak esastır. Bu teknolojilerden faydalanan model, bu mesleğin mensuplarına analiz, yorumlama, strateji geliştirme ve problemleri çözme gibi birçok konuda zaman bulmasını sağlayacaktır.

Kısacası mali mühendislik ile muhasebeciler daha da gelişecek, kendilerine birçok anlamda yetenek kazandırabilecektir. Bu nedenle mühendislerin dijital dönüşümden korkmasına gerek yoktur. Aksine bu dönüşüme kucak açarak, daha fazla ve farklı beceriler elde edecekleri zamana sahip olarak daha iyi konumlara gelmeleri mümkün olacaktır.

Hemen Tanışalım

BizimHesap ile şirketinizin Ön Muhasebe, e-Fatura, e-Arşiv ve tüm e-Ticaret operasyonunu tek platform üzerinden verimli bir şekilde yönetebilirsiniz.