28.02.2019

Girişimci Olacaklara Verilecek 5 Değerli Öğüt

Girişimci Olacaklara Verilecek 5 Değerli Öğüt

Eski bir tapınak yazısı der ki; “Sevdiğin işi yaparsan, bir gün bile çalışmazsın”. İşte girişimcilik demek sevdiğin işi ne pahasına olursa olsun yapmak demektir. Çünkü o bir ruhtur, bir yere varmadan önce yolda olduğunu ve bu yolun çok uzun olduğunu, pes etmeden çalışmak gerektiğini bilmektir.

Okulunuzu bitirdiniz hemen ardından girişimci olmaya karar verdiniz, ya da bir süredir kurumsal bir firmada çalışıyordunuz ama artık bir şeyleri değiştirmenin vaktinin geldiğini farketmeye başladınız, uzun zamandır aklınıza düşen işi yapabilir miyim sorusunu kendinize bu sefer daha ciddi sormaya cesaret ettiniz. Fakat bu girişimcilik yoluna girmeden önce nelerle karşılaşacak olmanızı bilmek ve tecrübelerden edinilmiş öğütleri okumak istemez misiniz? İşte altın niteliğindeki 5 girişimci öğüdü:

1. Tutkuyla yapmayı istediğiniz işi bulun

Bir işi başarmak için tüm şartlara sahip olsanız bile asıl önemli olan o işten duyduğunuz heyecandır. Heyecanlı olduğunuz sürece işinizi tutkuyla yaparsınız ve tutku bir yelkenin rüzgârıdır unutmayın.

Unutmayın ki yıllarca sürecek, ama başardığınızı gördükçe daha da kamçılanacağınız uzun bir yola çıkıyorsunuz. Bunun bilincinde olun ve bu yolda sabırlı davranın. Sabır sizi başarıya götürecek önemli bir adımdır.

2. Hislerinize güvenin

Hislerinize güvenmeseydiniz bu yola çıkmazdınız öyle değil mi? Demek ki doğru yoldasınız. Mantık size sapacağınız sokak aralarında yardımcı olur ama asıl yola çıkaran “kalp”tir.
İçinize dönün ve sorun “iç sesim ne diyor?”, o sizi asla yanıltmaz.

Hava her zaman güneşli olmaz, bazen bir şeyler ters gider, bazen hesaplar şaşar. Bu durumlarda kararlı olun, paniklemeyin. Derin bir nefes alın ve yapılması gerekenlere odaklanın.

Girişimcilik yolu, en başında bahsettiğimiz gibi uzun ve meşakkatli bir yoldur. Ama başarı geldikten sonra “iyi ki” ler’le dolu bir yola dönüşür. Bu yüzden ne olursan olsun hedeflerinizden vazgeçmeyin, kararlı olun.

3. Ekip Olun

Girişimcilikte ekip olmak sizi daha güçlü hissettirecektir. Ne kadar kendinize güvenseniz de her konunun bir uzmanı vardır. Doğru ekibi bulmak için gayret gösterin ve sonrasında ekibinize güvenin. Ne demişler “Birlikten kuvvet doğar.”.

Girişimcilik yolunda her adım için kararlı, sabırlı, tutkulu adımlarınızı atarken çok çalışın. Unutmayın başarılı bir girişimci için çalışmak tam zamanlı bir iştir ve çalıştığınız sürece her gün bir basamak yukarı tırmanırsınız.

4. Hesabınızı Bilin

Yaptığınız her işte, aldığınız her kararda hem kendinize, hem çevrenize karşı dürüst olun. Vicdan rahatlığı, işinizin bereketidir. Attığınız her adımda da, hesaplarınızı adım adım takip edin. Bunca işle uğraşırken bakkal defteri tutar gibi hesap tutmaya kalkmayın. Bu işi profesyonellerine bırakın. Online Ön Muhasebe Programı Bizim Hesap’ı kullanarak hem sizi rakiplerinizden ayıracak profesyonelliği yakalayacak, hem de hesaplarınızı asla karıştırmadan gün gün takip edebilecek, günü gelen ödemelerinizi, alacak vereceğinizi, kar-zararınızı kolaylıkla görebileceksiniz. Unutmayan, hesaplar bir işletmenin temel taşıdır.

5. Kendinizi ve Ekibinizi Ödüllendirin

Yaptığınız işlerde küçükten büyüğe kadar hem kendinizi hem de ekibinizi ödüllendirin.
İlla büyük bir ödülden bahsetmiyoruz, örneğin ekibinize bir akşam yemeği ısmarlayın. Emin olun, değişime siz bile inanamayacaksınız.

Hemen Tanışalım

BizimHesap ile şirketinizin Ön Muhasebe, e-Fatura, e-Arşiv ve tüm e-Ticaret operasyonunu tek platform üzerinden verimli bir şekilde yönetebilirsiniz.